natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Ruské střely porušují smlouvu, tvrdí Aliance. USA hrozí jejich zničením

  4. října 2018  21:58
  Vývoj a rozmísťování nových ruských střel Novator 9M729 je podle Aliance s největší pravděpodobností porušením Smlouvy o likvidaci raket středního a kratšího doletu. V Bruselu se na tom shodli ministři obrany NATO. Spojené státy pohrozily, že mohou v krajním případě ruské rakety zničit.  

  Nová ruská střela je údajně velmi podobná systému Iskander na snímku | foto:  Ruské ministerstvo obrany

  Vývoj nových ruských střel schopných nést jaderné hlavice se stal jedním z klíčových témat dvoudenní schůzky ministrů obrany NATO v Bruselu.

  Americký vyslankyně ještě před jednáním pohrozila Rusku, že pokud nezastaví vývoj a rozmísťování nových střel s plochou dráhou letu, Spojené státy je mohou v krajním případě „zlikvidovat“. Jakým způsobem a zda by šlo o preemptivní úder ale neupřesnila.

  Právě Spojené státy už minimálně dva roky upozorňují, že Rusko vývojem nových střel označovaných jako Novator 9M729 (v kódu NATO SSC-8) porušuje rusko-americkou Smlouvu o likvidaci raket středního a kratšího doletu z roku 1987 (INF), kterou podepsali americký prezident Ronald Reagan a sovětský vůdce Michail Gorbačov. Dohodou se zavázali k odstranění jaderných i konvenčních raket krátkého a středního doletu a dalším rozmísťování pozemních střel s doletem od 500 do 5 500 kilometrů.

  Rusko novými tajnými střelami reaguje na Čínu, tvrdí expert

  Podle vojenských expertů může jít s velkou pravděpodobností o pozemní verzi střely Kalibr s dosahem až 2 500 kilometrů. Střely v námořní verzi Rusko použilo při úderech v Sýrii. Podle některých analytiků vývojem nové střely Rusko reaguje na zbrojní programy Číny, která není svázána žádnými podobnými smlouvami. Moskva obvinění vždy odmítla a naopak obviňovala z porušení smlouvy Washington, především s ohledem na budování amerického protiraketového deštníku.

  Podle šéfa NATO Jense Stoltenberga ale Moskva nepostupuje transparentně a odmítá poskytnout důvěryhodné odpovědi. „Nyní po letech popírání Rusko uznalo existenci nového raketového systému. Ten je destabilizující a představuje vážné riziko pro naši bezpečnost,“ prohlásil Stoltenberg.

  Hodnocení členských zemí Aliance podle něj je, že Rusko pravděpodobně porušuje smlouvu INF. Ta je podle jeho slov stavebním kamenem evropské bezpečnosti, která prakticky zrušila celou kategorii zbraní. „Nyní je tato smlouva v ohrožení kvůli ruskému chování,“ řekl s tím, že spojenci vyzvali Moskvu, aby obavy rozptýlila.

  Americký ministr obrany Jim Mattis apeloval, aby se Rusko vrátit k dodržování smlouvy INF. Jinak podle něj Spojené státy budou nuceny reagovat. „Spojené státy přezkoumají diplomatické i obranné možnosti,“ řekl. Současnou situaci označil za neudržitelnou. „Neříkám, jak budeme reagovat. Máme řadu možností. Budeme reagovat, jak uznáme za vhodné,“ dodal.

  V Rusku slova americké vyslankyně vyvolala ostrou kritiku. „Kdo dovolil této ženě vyslovovat taková obvinění? Americký lid? Vědí obyčejní Američané, že ze svých kapes platí takzvané diplomaty, kteří se chovají tak agresivně a nepřátelsky?“ reagovala mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media