Zásah číslo 25! USA úspěšně ničí rakety z válečných lodí

Vydáno 17.05.2013
Spojené státy úspěšně otestovaly v Pacifiku novou generaci protiraketového systému Aegis určeného k ničení balistických střel. Systém má být součástí protiraketového deštníku NATO nad Evropou. Antiraketa nad oceánem úspěšně zasáhla cílovou cvičnou střelu, vypálenou z havajského ostrova Kauai.  

Start antirakety SM-3 z paluby válečné lodě | foto: MDA

Jde v pořadí o třetí úspěšný "ostrý" test nové generace celého systému Aegis s antiraketami SM-3 během uplynulých dvanácti měsíců, oznámila americká protiraketová agentura MDA.

Systém Aegis

Nová verze systému Aegis s označením BMD 4.0 má zlepšit schopnosti protiraketové obrany účinně zaměřit a zničit stále sofistikovanější balistické střely s větším dosahem. Nové antirakety SM-3 Block IB, vybavené dvěma infračervenými vyhledávači, mají zvýšenou citlivost pro zaměření se na větší vzdálenosti a také systém řízení a manévrování za letu. Od konce loňského roku má americké námořnictvo k dispozici celkem 26 válečných lodí vybavených starší verzí systému (5 křižníků a 21 torpédoborců).

Cvičná balistická střela krátkého dosahu byla odpálena z ostrova Kauai ve středu přesně ve 23:25 havajského času. Cílová střela letěla severozápadním směrem nad Tichým oceánem. Bezprostředně poté "nebezepečí" zachytila americká válečná loď USS Lake Erie vybavená protiraketovým systémem Aegis.

Pomocí radaru na palubě byl cíl zaměřen a posléze odpálena antiraketa SM-3 Block IB, která cíl zničila kinetickou silou. Podle agentury MDA nyní budou experti vyhodnocovat všechny získané údaje.

Nicméně z dosavadních 31 podobných testů od roku 2002 antirakety SM-3 systému Aegis zasáhly cíl ve 25 případech. Předchozí zkoušky až do loňska však Američané uskutečnili se starší generací obranného systému a také staršími verzemi antiraket.

Systémem Aegis, určený k ničení balistických střel středního a krátkého dosahu, jsou vyzbrojeny americké válečné lodě a má hrát klíčovou roli v budovaném protiraketovém deštníku NATO. Ten v nejbližších letech přikryje prakticky celou Evropu.

inc natoaktual.cz