Události - pátek 1. srpna

Vydáno 01.08.2003
Nový pravidelný přehled krátkých zpráv každý den přináší souhrn nejzajímavějších událostí za uplynulý den či víkendové období týkajících se NATO či bezpečnostní problematiky.  

Annan vybízí k akci v Libérii
Generální tajemník OSN Kofi Annan prohlásil za "absolutně nezbytné" urychlit rozmístění mezinárodních sil v Libérii, která je zmítaná občanskou válkou. Nigérie už nabídla, že mírovou misi západoafrických států povede a přispěje dvěma prapory. Mise se však zpožďuje zejména kvůli sporům o její financování. Podle posledních zpráv by se mírové síly měly přesunout do Libérie v pondělí.
---

Dohoda upravuje pobyt vojáků
Ve čtvrtek byla podepsána dohoda mezi vládami české republiky a Německa o přechodném pobytu příslušníků ozbrojených sil na území druhého státu. Účelem dohody je přesné vymezení právního postavení, trestní jurisdikce či podmínky cvičení příslušných vojáků.
Bilaterální česko-německá dohoda doplňuje mnohostrannou Dohodu mezi smluvními stranami Severoatlantické smlouvy o statutu ozbrojených sil ze dne 19. června 1951, která v rámci NATO upravuje právní postavení ozbrojených sil jednoho státu na území státu jiného. Dohoda byla podepsána s výhradou ratifikace.
---

Turecko schválilo omezení moci armády
Turecko schválilo klíčovou reformu na omezení politického vlivu armády. Ta je důležitá především pro Evropskou unii, která bez provedení souboru často velmi citlivých reforem odmítá s Tureckem vyjednávat o přistoupení.
---

Pákistánští vojáci v Iráku?

SOUHRNY ZPRÁV


USA nabízejí Pákistánu a svým evropským spojencům, aby poslaly do Iráku své vojáky. Ti by měli nahradit část amerických vojáků, kteří čelí každodenním přepadům Husajnových přívrženců.
Členové Vládní rady oficiálně navštíví požádané země. Evropské země ale požadují i mandát OSN, pozvání legitimním iráckým orgánem a úlohu nezávislou na americko-britské okupační moci. USA ale nechtějí sdílet politickou kontrolu zvláště se zeměmi, které se postavily proti válce, nicméně by si přály, aby NATO převzalo zodpovědnost nad geografickým sektorem či celou divizí až do 20 tisíc vojáků. USA též upustily od účasti indických vojáků v mírových silách, protože indická vláda stáhla nabídku na vyslání až 17 tisíc vojáků kvůli velkému odporu opozičních politiků...více čtěte ZDE
---

Srbsko bude spolupracovat s haagským tribunálem
Srbský premiér Zoran Zivković se jednoznačně vyslovil pro spolupráci s Mezinárodním válečným tribunálem pro bývalou Jugoslávii. Na konci roku by měli být zatčeni všichni obžalovaní z válečných zločinů. Zivković zároveň vyjádřil pochybnosti o pravdivosti informací, podle kterých se bývalý vojenský velitel Ratko Mladić zdržuje v Srbsku...více čtěte ZDE
---

Bosenský Srb byl odsouzen na doživotí
Mezinárodní válečný tribunál pro bývalou Jugoslávii udělil zatím nejvyšší trest ve své historii. Bývalý šéf administrativy ve městě Prijedor Milomir Stakić byl odsouzen za zločiny proti lidskosti a válečné zločiny spáchané za války v Bosně v letech 1992-1995. Soud uznal Stakiće vinným z podporování vyhlazování, vraždění, pronásledování a deportací bosenských muslimů.

Pravidelný přehled zpráv připravují stážisté Informačního centra o NATO v Praze.

ivn, dvr