Můžete střílet! Turecký parlament povolil armádě zásah v Sýrii

Vydáno 05.10.2012
Situace na hranicích Turecka a Sýrie se přiostřuje. Turecký parlament dal armádě povolení zasáhnout v sousední Sýrii. Rada bezpečnosti OSN v noci odsoudila syrský minometný útok na turecké pohraniční město s tím, že se "takové porušení mezinárodní práva už nesmí opakovat".  

Turecká armáda. Ilustrační snímek | foto: Turecké ministerstvo obrany

Turecký parlament na žádost vlády ve čtvrtek povolil armádě podniknout vojenské operace v Sýrii, pokud to bude nezbytné pro obranu země. Turecko tak reagovalo na středeční minometný útok ze Sýrie, který ve městě Akcakale zabil ženu a čtyři děti.

Armáda pak bezprostředně poté odpověděla dělostřeleckou palbou přes hranice.
Turecká armáda teď podle přijatého zákona může po dobu jednoho roku vyslat své jednotky do Sýrie nebo provádět vzdušné údery na cíle na syrském území. "Agresivní akce Sýrie" představují vážné ohrožení národní bezpečnosti, odůvodnila žádost turecká vláda.

Pro zákon nakonec hlasovalo 320 z 500 poslanců. Podle vicepremiéra Besira Atalaye nejde o vyhlášení války, Turecko si tímto opatřením ale vyhrazuje právo na odvetný úder. "Turecko chce jen mír a bezpečí v regionu. Nelze to považovat za zahájení války. Důsledky války jsou jasně vidět v Iráku a Afghánistánu," prohlásil turecký premiér Recep Tayyip Erdogan.

Ostřelování Akcakale bylo podle Erdogana osmým takovým útokem ze Sýrie. Při předchozích incidentech došlo jen k materiálním škodám. "Turecká republika je stát schopný bránit své občany a hranice. Nikdo by neměl testovat naše odhodlání v této věci," řekl.

Rada bezpečnosti OSN na mimořádné schůzce odsoudila syrský útok na turecké pohraniční město s tím, "taková porušení mezinárodního práva se nesmí opakovat". "Členové Rady bezpečnosti zdůraznili, že tento incident ukázal závažný dopad, jaký má krize v Sýrii na bezpečnost jejích sousedů a mír a stabilitu v regionu," uvádí se v prohlášení. Rada bezpečnosti zároveň vyzvala vyzvala Sýrii, aby respektovala suverenitu a teritoriální integritu sousedních zemí.

Výsledek mimořádného jednání je překvapivým kompromisem. Původní návrh, který odsuzoval důrazně syrský minometný útok jako hrozbu pro mezinárodní bezpečnost, neprošel. Nesouhlasilo Rusko. Moskva zablokovala pasáž, která označovala syrský útok za "ohrožení mezinárodního míru a bezpečnosti" a otevírala tím cestu k masivnějšímu zapojení OSN.

Rusko ale muselo ustoupit také, když se snažilo prosadit formulaci, která naopak kritizovala také tureckou dělostřeleckou odpověď.

Sýrie se už za incident omluvila. "Syrské orgány velmi vyšetřují, kdo střílel na turecké území. Za smrt pěti lidí se Sýrie omlouvá," oznámil syrský zástupce v OSN Bašár Džaafarí. Zároveň vyzval, aby Turecko nepodporovalo přes hranice ozbrojené povstalce a pašeráky zbraní. Vyšetřování případu podle něj jasně ukáže, jestli na turecké město stříleli syrští vojáci nebo rebelové. Objevily se totiž spekulace, že za minometným útokem by mohli stát syrští opoziční povstalci, kteří se tímto mohli pokusit Turecko zaangažovat do bojů proti syrským vládním silám.

Syrský útok ostře odsoudily i Spojené státy. Američané ale doufají, že situace "nevyústí v širší ozbrojený konflikt. "Jsme pobouřeni akcemi syrské vlády podél tureckých hranic. Stojíme s našimi tureckými spojenci," uvedl mluvčí Pentagonu George Little.

inc natoaktual.cz