Potřebujeme střely Patriot na obranu před Sýrií, uvažuje Turecko

Vydáno 06.11.2012
Turecko uvažuje, že kvůli zhoršující se situaci v Sýrii a několika přeshraničním útokům požádá své spojence v NATO o rozmístění protiraketových střel Patriot na svém území. A spojenci ujišťují, že Ankaru ochrání.  

Protiraketový systém Patriot. Ilustrační snímek | foto: Raytheon

Podle diplomatických zdrojů chce Turecko oficiálně požádat Severoatlantickou alianci o rozmístění několika baterií protiraketového systému Patriot na svém území. Syrský režim má totiž k dispozici rozsáhlý arzenál balistických střel, které by v případě eskalace představovaly pro Turecko ohrožení.

Napětí mezi Tureckem a Sýrií

Sýrie sestřelila 22. června tureckou stíhačku.

Ve středu 3. října zemřelo ve městě Akcakale pět tureckých civilistů a dalších devět bylo zraněno při výbuchu minometného granátu vypáleného ze Sýrie. Situace se opakovala v průběhu října ještě několikrát na dalších místech a turecká armáda vždy odpověděla dělostřeleckou palbou na cíle v Sýrii.

Turecký parlament na žádost vlády už 4. října povolil armádě podniknout vojenské operace v Sýrii, pokud to bude nezbytné pro obranu země.

Turecké stíhačky donutily 10. října k přistání v Ankaře syrský dopravní letoun, který směřoval z Moskvy do Damašku. Důvodem bylo podezření, že na palubě byly zbraně a zakázané vojenské součástky.

Turecko 14. října zakázalo přelety všech syrských letounů nad svým územím. Ankara tak reagovala na podobný krok ze strany Sýrie, která zakázala tureckým civilním letadlům "narušovat syrské území". 

"Ankara proto pracuje s Aliancí na vytváření plánů reagujících na vývoj situace v Sýrii a ty obsahují také rozmístění protiraketového systému v Turecku," citovala turecká média nejmenovaný turecký diplomat.

Po několika dělostřeleckých útocích na své území ze Sýrie požádala Ankara své spojence o konzultace. Aliance už souhlasila s tím, že Turecko "má právo přijmout všechna nezbytná opatření na svou obranu" a pokud Turci budou potřebovat pomoc, dostanou ji.

Pomoc by mohla být nejen vojenská v podobě protiraketových střel, protichemických specialistů a letounů včasného varování AWACS, ale také například humanitární - v souvislosti s desítkami tisíc syrských uprchlíků tureckém území.

"Bylo by překvapivé, kdyby obranná aliance jako NATO neměla plán, jak chránit své členy, včetně Turecka," reagoval v pondělí na situaci kolem Sýrie generální tajemník Aliance Anders Fogh Rasmussen s tím, že spojenci podle jeho slov zatím žádnou oficiální žádost o poskytnutí střel Patriot nemají. "Jsme připraveni Turecko ochránit, pokud o to požádá," dodal.

Turecko si v minulosti rozmístění systému Patriot vyžádalo už dvakrát. Pokaždé v souvislosti s válkami v Iráku. Systém vždy poskytlo Nizozemsko, jakožto jedna z mála zemí, která systémem Patriot disponuje.

Sýrie má podle dat z vojenských ročenek k dispozici poměrně "slušný" arzenál balistických raket, které jsou schopné nést i chemické a biologické zbraně.

Kromě raket FROG-7, 9K72 Elbrus (Scud-B) a 9K79 Točka (SS-21 Scarab) dodaných ještě ze Sovětského svazu si Damašek pořídil také severokorejské zbraně série Hwasong (Scud-C a Scud-D) s dostřelem přes 700 kilometrů. Vypouštěcí zařízení jsou umístěna v podzemních tunelech, jež je chrání před útoky ze vzduchu.

inc natoaktual.cz