natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Tisíce vojáků svedly s afghánskými povstalci „bitvu o turbínu“

  3. září 2008  11:15
  Přes čtyři tisíce vojáků mezinárodních sil ISAF a afghánské armády dokončily v Afghánistánu největší a nejnáročnější logistickou operaci posledních let. Stovka vojenských vozidel vezla k přehradě Kadžaki v nebezpečné provincii Hílmand novou turbínu. Na konvoj útočili povstalci Talibanu.  

  Turbínu vážící 220 tun doručili vojáci k přehradě v úterý nad ránem po pětidenní cestě a tvrdých bojích s povstalci Talibanu, potvrdilo velitelství mezinárodních sil ISAF.

  "I přes snahy povstalců jsme dosáhli našeho cíle a doručili novou turbínu k přehradě Kadžaki," uvedl oblastní velitel jednotek ISAF Marc Lessard.

  Trasa neobvyklého nákladu měřila 180 kilometrů a vedla po speciálně upravených cestách ze sousedního Kandaháru až k přehradě Kadžaki.

  Operace byla přísně utajovaná, provincie Kandahár a Hílmand patří k tradičním baštám povstalců Talibanu. Mluvčí ISAF Richard Blanchette potvrdil, že během operace vojáci museli čelit mnoha útokům povstalců.

  Do Kandaháru přepravila obří turbínu čínské výroby ruská dopravní letadla. Turbína byla kvůli přepravě rozdělena na sedm částí, každá vážila zhruba 30 tun. Konvoj těžkých nákladních automobilů doprovázela zhruba stovka bojových vozidel.

  Ze vzduchu náklad střežily bojové helikoptéry a letouny. Do celé operace se zapojily čtyři tisíce kanadských, britských, amerických, dánských, australských a afghánských vojáků.

  V těžkém terénu konvoj urazil zhruba tři kilometry za hodinu. Britské a americké speciální jednotky podél trasy likvidovaly základny Talibanu, aby zajistily nákladu bezpečný průjezd.

  Další vojáci vyjednávali s místními kmenovými vůdci vstup na území. Podle agentury Reuters, která se odvolává na vojenské zdroje v oblasti, mezinárodní síly a vládní oddíly zabily přes 250 povstalců.

  Nová turbína v přehradě Kadžaki, dostavěné v roce 1975, má zvýšit výkon tamější vodní elektrárny a zásobovat proudem tisíce afghánských domácností. Projekt financovaly americká Agentura pro mezinárodní rozvoj a afghánská vláda.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media