natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Čelíme kyberútokům a vlivovým operacím Ruska, tvrdí šéf švédské rozvědky

  14. prosince 2016  16:49
  Z Ruska přichází nejvíce kybernetických útoků a vlivových operací namířených proti Švédsku, tvrdí šéf švédské vojenské výzvědné a bezpečnostní služby Gunnar Karlson. Ruské dezinformace mohou podle něj podkopat samotné základy společnosti a ovlivnit demokratické rozhodování.  

  Vylodění švédských vojáků během cvičení Swenex 2016 | foto: Forsvarsmakten

  Vlivové operace a kyberútoky jsou podle Karlsona zacíleny přímo proti Švédsku. „Jde o vážnou hrozbu, protože se různými způsoby snaží útočit na samotnou podstatu demokracie a ovlivnit demokratické rozhodování,“ prohlásil.

  Šéf švédské vojenské výzvědné a bezpečnostní služby, známé jako MUST, přišel s nebývale konkrétní kritikou Ruska ve víkendovém rozhovoru pro švédskou veřejnoprávní televizi STV.

  „Je to docela snadné pro mě říci - mnohé z aktivit, jímž jsme vystaveni, mají jasného původce, kterého lze vysledovat více či méně přímo do Ruska,“ konstatoval Karlson. Do Ruska podle něj vedou stopy několika pokusů získat citlivé vládní i vojenské informace.

  Vlivové operace v podobě šíření dezinformací, zkreslování fakt a zdůrazňování některých argumentů pak mají podle něj jediný cíl - vzbudit u veřejnosti nedůvěru a zastřít skutečnost.

  Jako příklad uvedl případ falešného dopisu s podpisem švédského ministra obrany Petera Hultqvista, v němž údajně blahopřál švédskému výrobci k získání lukrativní smlouvy na dodávky zbraní na Ukrajinu. Že jde o falzifikát bylo podle Karlsona odhaleno relativně rychle, dopis se ale několikrát nezadržitelně šířil sociálními sítěmi na internetu a vzbudil kontroverzní reakce.

  Neznámé drony nad vojenskými prostory

  Karlson se také vyjádřil k nedávným dosud nevysvětleným incidentům, které se odehrály během několika vojenských cvičení ve Švédsku. Vojáci během manévrů pozorovali neznámé drony, které se pohybovaly nad jinak uzavřenými vojenskými prostory. „Faktem je, že nevíme, odkud pocházejí. Je znepokojující, že drony létají nad vojenská cvičení. Nebyli jsme schopni určit, kdo je posílá, kde odstartovaly ani kde přistály,“ konstatoval Karlson.

  Velení švédské armády je množícími se případy znepokojeno a má podezření, že může jít o špionážní aktivity či jen provokace. V interním nařízení nabádá vojáky k ostražitosti.

  V reakci na ruskou anexi Krymu v roce 2014 neutrální Švédsko i sousední Finsko zintenzivňují spolupráci s NATO. Od té doby čelí zvýšené aktivitě ruského letectva a viní Moskvu i z opakovaného narušování vzdušného prostoru.

  Finsko nedávno oznámilo, že chce s pomocí dalších zemí i svých nejbližších sousedů vybudovat poblíž Helsinek specializované centrum, které by pomohlo zemi čelit takzvanému hybridními způsobu boje ze strany Ruska. Obává se především ruské propagandy a dezinformací prostřednictvím sociálních sítí a ovlivňování veřejného mínění.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media