natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Speciálním partnerem Dnů NATO v Ostravě bude Švédsko. Podruhé v historii

  12. února 2020  20:58
  Speciálním partnerským státem letošních jubilejních dvacátých Dnů NATO v Ostravě a Dnů Vzdušných sil AČR bude Švédsko. Role pro rozšířenou prezentaci svých ozbrojených a bezpečnostních sil se už podruhé. Švédskou účast na největší akci svého druhu v Evropě potvrdil po jednání se svým protějškem český ministr obrany Lubomír Metnar.  

  Severský průlet tří švédských historických strojů Lansen, Draken a Viggen na Dnech NATO v Ostravě | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  „Švédsko se stane v září zvláštním partnerem letošních Dnů NATO v Ostravě. Dnes mně to potvrdil ministr Peter Hultqvist,“ uvedl Metnar. Letošní Dny NATO v Ostravě se 19. a 20. září na letišti v Mošnově uskuteční už po dvacáté. Loni největší akci svého druhu v Evropě navštívilo 220 tisíc diváků.

  FOTOGRAFIE

  Letoun Viggen Švédské historické letky na Dnech NATO v Ostravě
  Vykládka švédské bojové techniky na Dnech NATO v Ostravě
  Letoun Draken Švédské historické letky na Dnech NATO v Ostravě
  Letoun Lansen Švédské historické letky na Dnech NATO v Ostravě

  Speciální partnerský stát je jedinečný koncept, jenž byl na Dnech NATO představen v roce 2014 a který vybrané zemi umožňuje rozsáhlou prezentaci ozbrojených a bezpečnostních sil, ale rovněž obranného průmyslu.

  Poprvé se této role ujalo Polsko, druhým v pořadí bylo právě Švédsko a připomnělo tak desáté výročí letounů JAS-39 Gripen v českých službách.

  Následovaly Německo, Slovensko, USA a naposledy loni Rumunsko.

  Švédsko se tak stane první zemí, jež se ujme této role podruhé. „Dostane exkluzivní prostor pro ukázku své techniky a schopností, a to v roce, kdy si připomínáme 15 let od zavedení švédských strojů JAS-39 Gripen do výzbroje českého letectva,“ konstatoval Metnar.

  DNY NATO

  Letošní ročník Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil Armády České republiky se uskuteční 19. a 20. září. Vstup na akci je zdarma.

  Je to ojedinělá nekomerční přehlídka, na které mohou návštěvníci vidět vedle nejmodernější armádní techniky také to nejlepší, co mají k dispozici policie, hasiči, záchranná služba, celníci, Vězeňská služba a další složky. Rekord v návštěvnosti je 225 tisíc diváků.

  Více informací na oficiálních stránkách www.natodays.cz

  Švédská účast na Dnech NATO v Ostravě přitom vždy patří mezi divácky velmi atraktivní. Organizátoři zatím neprozradili, o jakou konkrétní techniku a jednotky půjde. První jednání o švédské účasti ale proběhlo v pondělí ve Stockholmu.

  Při první švédské účasti v roli partnerského státu v roce 2015 ale mohli návštěvníci akce vidět rozsáhlou účast švédské historické letky, tankovací letoun TP-84 Hercules a Švédsko se rovněž zasloužilo o prezentaci transportního letounu C-17 Globemaster z aliančního programu, který na mošnovské letiště dopravil pozemní techniku švédské armády.

  „Po loňské neúčasti může být tato rozšířená účast Švédska překvapením, ale jednání probíhala již v létě a Švédsko tak šetřilo své kapacity právě až pro rok 2020,“ řekl Zbyněk Pavlačík, předseda Jagello 2000, které akci organizuje.

  Jak připomněl, Švédsko je jedním z pěti významných aliančních partnerů a právě na prezentaci nečlenských, ale partnerských zemí NATO se podle něj organizátoři chtějí do budoucna více zaměřit.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media