natoaktual.cz

Speciálním partnerem Dnů NATO v Ostravě bude Švédsko. Podruhé v historii

12. února 2020  20:58
Speciálním partnerským státem letošních jubilejních dvacátých Dnů NATO v Ostravě a Dnů Vzdušných sil AČR bude Švédsko. Role pro rozšířenou prezentaci svých ozbrojených a bezpečnostních sil se už podruhé. Švédskou účast na největší akci svého druhu v Evropě potvrdil po jednání se svým protějškem český ministr obrany Lubomír Metnar.  

Severský průlet tří švédských historických strojů Lansen, Draken a Viggen na Dnech NATO v Ostravě | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

„Švédsko se stane v září zvláštním partnerem letošních Dnů NATO v Ostravě. Dnes mně to potvrdil ministr Peter Hultqvist,“ uvedl Metnar. Letošní Dny NATO v Ostravě se 19. a 20. září na letišti v Mošnově uskuteční už po dvacáté. Loni největší akci svého druhu v Evropě navštívilo 220 tisíc diváků.

FOTOGRAFIE

Letoun Viggen Švédské historické letky na Dnech NATO v Ostravě
Vykládka švédské bojové techniky na Dnech NATO v Ostravě
Letoun Draken Švédské historické letky na Dnech NATO v Ostravě
Letoun Lansen Švédské historické letky na Dnech NATO v Ostravě

Speciální partnerský stát je jedinečný koncept, jenž byl na Dnech NATO představen v roce 2014 a který vybrané zemi umožňuje rozsáhlou prezentaci ozbrojených a bezpečnostních sil, ale rovněž obranného průmyslu.

Poprvé se této role ujalo Polsko, druhým v pořadí bylo právě Švédsko a připomnělo tak desáté výročí letounů JAS-39 Gripen v českých službách.

Následovaly Německo, Slovensko, USA a naposledy loni Rumunsko.

Švédsko se tak stane první zemí, jež se ujme této role podruhé. „Dostane exkluzivní prostor pro ukázku své techniky a schopností, a to v roce, kdy si připomínáme 15 let od zavedení švédských strojů JAS-39 Gripen do výzbroje českého letectva,“ konstatoval Metnar.

DNY NATO

Letošní ročník Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil Armády České republiky se uskuteční 19. a 20. září. Vstup na akci je zdarma.

Je to ojedinělá nekomerční přehlídka, na které mohou návštěvníci vidět vedle nejmodernější armádní techniky také to nejlepší, co mají k dispozici policie, hasiči, záchranná služba, celníci, Vězeňská služba a další složky. Rekord v návštěvnosti je 225 tisíc diváků.

Více informací na oficiálních stránkách www.natodays.cz

Švédská účast na Dnech NATO v Ostravě přitom vždy patří mezi divácky velmi atraktivní. Organizátoři zatím neprozradili, o jakou konkrétní techniku a jednotky půjde. První jednání o švédské účasti ale proběhlo v pondělí ve Stockholmu.

Při první švédské účasti v roli partnerského státu v roce 2015 ale mohli návštěvníci akce vidět rozsáhlou účast švédské historické letky, tankovací letoun TP-84 Hercules a Švédsko se rovněž zasloužilo o prezentaci transportního letounu C-17 Globemaster z aliančního programu, který na mošnovské letiště dopravil pozemní techniku švédské armády.

„Po loňské neúčasti může být tato rozšířená účast Švédska překvapením, ale jednání probíhala již v létě a Švédsko tak šetřilo své kapacity právě až pro rok 2020,“ řekl Zbyněk Pavlačík, předseda Jagello 2000, které akci organizuje.

Jak připomněl, Švédsko je jedním z pěti významných aliančních partnerů a právě na prezentaci nečlenských, ale partnerských zemí NATO se podle něj organizátoři chtějí do budoucna více zaměřit.

inc natoaktual.cz
zpět na článek