Švédové zlevnili pronájem gripenů o deset procent, poslední slovo bude mít vláda

Vydáno 03.12.2012
Nová nabídka švédské strany na prodloužení pronájmu nadzvukových letounů Jas-39 Gripen je bezmála o deset procent lepší, než byla v létě. Po jednání Bezpečnostní rady státu to uvedl ministr obrany Alexandr Vondra. Švédská nabídka bude platit do jara příštího roku, do té doby by o ní měla rozhodnout vláda.  

České gripeny nad Pobaltím | foto: Baltic Air Policing

"Mohu konstatovat, že se jednoznačně ukázalo, že kývnout na nabídku, která byla výsledkem prvních jarních jednání v létě, by nebylo rozumné ani hospodárné. Nyní jsme mnohem dále a švédská strana nabídla podstatně lepší podmínky," uvedl Alexandr Vondra, který o výsledcích jednání se Švédskem informoval nejprve Bezpečnostní radu státu.

Podrobnosti nabídky ani žádná konkrétní čísla však odstupující ministr neuvedl. Už předtím však avizoval, že se během jednání podařil jednoznačný pokrok a sleva na další pronájem by mohla činit asi miliardu korun.

Česká republika dosud měla pronajatých 14 gripenů za 19,6 miliardy korun na deset let, tedy zhruba dvě miliardy na rok. Pronájem skončí na konci roku 2015. Nyní jsou ve hře údajně tři nabídky dalšího pronájmu: na tři roky za více než pět miliard, ma pět let za takřka osm miliard nebo na deset let za 14,5 miliardy. Což by nominálně bylo téměř o čtvrtinu levnější než původní kontrakt.

Vondra uvedl, že dosud proběhla tři kola jednání. První nabídka se zdála vládě příliš drahá. Nejnovější nabídka pak platí do konce prvního čtvrtletí roku 2013. "Ten čas je vhodný, abychom nabídku velmi pečlivě zvážili," řekl a připomněl rozhodnutí bude vládě. Vzhledem k tomu, že všechny varianty přesahují horizont funkčního období současné vlády, bylo by proto podle Vondry korektní projednat nabídky i s opozicí.

Další možný pronájem švédských gripenů by měl překlenout období, než se Česká republika definitivně rozhodne, co se stíhacím letectvem bude. Na gripeny jsou čeští piloti zvyklí a chválí si je. Jevíse proto jako jediná možnost a to i vzhledem k velmi krátké době do konce stávajícího pronájmu.

Současná vláda deklarovalo, že se stíhacího letectva neměla Česká republika zbavovat. Otázkou tedy stále zůstává, zda odkoupit stávající gripeny, koupit modernější verze nebo se poohlížet po zcela jiných strojích.

"Chci zdůraznit a podtrhnout, že stíhací letectvo je a bude pevnou součástí Armády České republiky. Je to jeden ze základních znaků státní suverenity," vzkázal Vondra velení armády pilotům.

inc natoaktual.cz