natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Studentská soutěž slibuje dobrodružství

  20. ledna 2003  14:15
  Strávit noc na válečné minolovce? Podívat se periskopem z útrob bojové ponorky na širé moře a navštívit americkou leteckou základnu? Proč ne. Očka snad každého kluka by zaplála štěstím a ti odrostlejší by alespoň na několik nejbližších dní měli kruhu známých o čem vyprávět. Právě takové výhry přitom slibuje unikátní středoškolská soutěž o znalostech NATO - Aliante 2003.  

  Třetí pokračování soutěže Aliante pro středoškoláky, do které se v předchozích ročnících zapojily tisíce studentů, je letos poprvé mezinárodní.

  "Aliante 2003 současně probíhá v České republice, Polsku a na Slovensku. Záštitu nad soutěží převzal jeden z nejuznávanějších světových expertů na mezinárodní vztahy, Zbigniew Brzezinski z Centra strategických a mezinárodních studií ve Washingtonu, který působil jako poradce amerického prezidenta Cartera," informoval Zbyněk Pavlačík z občanského sdružení Jagello 2000, které soutěž pro středoškoláky s finanční podporou Ministerstva zahraničních věcí České republiky a Kanceláře pro tisk a informace NATO pořádá.

  Vše o soutěži Aliante 2003 najdete ZDE

  Jedinou podmínkou k účasti, kromě studia na střední škole, je pak pouze e-mailová adresa. Celá základní část soutěže totiž probíhá prostřednictvím internetu a soutěžící se mohou zaregistrovat ještě do konce ledna.

  Mezinárodní finále pak v létě prověří i fyzickou zdatnost a psychickou odolnost dvoučlenných týmů. "Loňské proběhlo u elitní 6. skupiny speciálních sil v Prostějově. Finalisté prošli opravdovým kurzem přežití," uvedl Pavlačík. Vítězové pak ale mohli směle doma rodičům oznámit: "Mami, jedu na ponorky!"

  "Bylo opravdové dobrodružství. Nedá se popsat, musí se to zažít. Člověku se jen tak nepoštěstí strávit týden s šestou speciální brigádou nebo se procházet po bojové ponorce," popsal své dojmy jeden z vítězů prvního ročníku - dnes devatenáctiletý student elektrotechniky Milan Rychtárik.

  Vítěze letošního ročníku čekají velmi atraktivní prázdninové ceny. Kromě exkurze v centrále NATO v Bruselu i pobyt na americké letecké základně v německém Ramsteinu či na základně válečného námořnictva v polské Gdyni, slibuje organizátor projektu Zbyněk Pavlačík.

  Kromě prázdninové dobrodružství se vítězové navíc stávají členy Klubu Aliante, jehož členství je podmíněno právě vítězstvím v soutěži. Díky členství v prestižním klubu byli čeští studenti delegováni na Studentský summit NATO, který probíhal současně s pražskou vrcholnou schůzkou Aliance loni v listopadu. Setkali se s americkým prezidentem Georgem Bushem a ministrem Colinem Powellem. "Ani ve snu by mě nenapadlo, že se potkám s Bushem," shrnul své dojmy předseda klubu a dvojnásobný vítěz soutěže Miroslav Vácha z Tábora.

  inc (natoaktual.cz)

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media