natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Finále soutěže přerušil medvěd

  1. října 2002  0:02
  Malá Lučivná - Z horské chaty v Malé Lučivné poblíž Těrchové vyráží v pořadí čtvrté dvoučlenné družstvo na náročnou osmnáctikilometrovou trasu přes hřebeny Malé Fatry. Finále slovenské části úspěšné středoškolské soutěže o NATO přitom začalo před několika hodinami nočním během. O několik set metrů dále však znenadání ruší majestátní ticho mezi vysokými kopci zvuk mobilního telefonu. "Všichni stát, zastavte hlídky, vracíme se do údolí. U druhého kontrolního stanoviště viděli medvěda," volá jeden z organizátorů Juraj Janči na hlídku, která se kolem něj právě dere po kamenité stezce do prudkého svahu hory.  
  "Trasa měla prověřit fyzické síly soutěžících, ale musíme ji zrušit. Medvěd se pohyboval asi dvacet metrů od kontrolního stanoviště," tlumočí telefonní hovor Janči a stahuje se i se zastavenými družstvy níže do údolí.

  Poslední zářijový víkend se do horské chaty v Malé Lučivné sjelo celkem deset dvoučlenných týmů - finalistů, kteří uspěli ve vědomostní části soutěže Aliante 2002 SK. V okolních horách je čekala bitva o atraktivní ceny, které celý projekt Aliante provázejí.

  "Pět vítězných dvojic pojede na exkurzi na leteckou základnu USA v německém Ramsteinu. Navíc se podívají i do centrály NATO v Bruselu," vypočítává některé z cen Juraj Janči ze Slovenské společnosti pro zahraniční politiku, která na Slovensku projekt Aliante organizuje. 

  Celý páteční večer hustě prší a ani v sobotu ráno tomu není jinak. Po čtvrté ráno všechny finalisty vytáhl z postelí do deště nečekaný budíček. Týmy se vydávají na noční běžeckou trať. "O soutěži jsme se dozvěděli z novin a atraktivní výhra nás přiměla k tomu, aby jsme se přihlásili. Ve vědomostní části o NATO, historii, politologii a geografii jsme uspěli a tak uvidíme, jestli se nám podaří zvítězit," komentoval ambice svého týmu ráno před další soutěží Milan Pekaž z Bánské Bystrice.

  Dvoučlenné týmy vyráží v sedmiminutových intervalech na náročnou osmnáctikilometrovou trať těžkým horským terénem jen s nejnutnějším vybavením a podrobnou mapou. Nejprve je čeká asi kilometr po asfaltové cestě a první kontrolní stanoviště, kde dvojice hází na cíl. Pak už před sebou uvidí jen klikatící se stezku posetou kamením, která mizí kdesi v mlžném ranním oparu okolních hor. Vše probíhá hladce, když najednou přichází zpráva o medvědovi, potulujícím se po trase.

  "Je to škoda, na trati jsme mohli získat dost bodů do konečného pořadí," mrzutě mávne rukou druhý z týmu Banské Bystrice, Róbert Kyseľ. Všechny týmy se kvůli medvědovi, který je podle odhadů odborníků a horské služby v okolí Malé Fatry až na tři sta, vracejí k prvnímu stanovišti. Na trase měly absolvovat ještě střelbu, botaniku a topografii.

  "Chtěli bysme to dokončit," potichu navrhuje organizátorům další z finalistů Pavol Marek. Verdikt je však jasný, kvůli medvědovi bude soutěž pozměněná a fyzický test si finalisté odbudou poblíž chaty.

  Strmá sjezdovka před chatou měří asi 1600 metrů. "Váš úkol bude jasný, vyběhnout ke sloupu lanovky v druhé třetině svahu a vrátit se na start v co možná nejkratším čase," popisuje náhradní úkol organizátor Juraj Janči. Týmy už mezitím stačily absolvovat střelbu a ostatní soutěžní úkoly, ale teď je čeká těžký test.

  "Pojď, pořádně dýchej, musíš roztáhnout plíce...zvládneš to," povzbuzují se navzájem týmoví kolegové, když se dostávají asi do půlky podmáčeného svahu a leckdy i po čtyřech stoupají po strmé sjezdovce vzhůru. "Dolů to bude klouzat, opatrně. Už jsme skoro nahoře," podpírá svou partnerku v týmu Lucia Piteľová z nedalekých Súčan.

  Poslední tým zdolává asi šestisetmetrové převýšení a vrací se do chaty. S klepajícími se koleny po vyčerpávajícím výkonu však musí ještě ve stanoveném čase vyplnit psychotest.

  Namáhavý den končí. "Vítězným týmem se stává: Margaréta Vozáriková a Pavol Marek," vyhlašuje výsledky Juraj Janči. Kromě nich se mohou na ceny v podobě atraktivních pobytů v Bruselu a na letecké základně USA v Ramsteinu těšit i Barbora Bodnárová a Monika Satková, Peter Pindják a Marek Javnický, Lucia Piteľová a Beáta Brosková a v pořadí pátý tým ve složení Róbert Kyseľ a Milan Pekaž.

  Středoškolská soutěž Aliante 2002 SK je obdobou v České republice velmi úspěšných dvou ročníků soutěže Aliante, kterou organizuje občanské sdružení Jagello 2000. "Cílem soutěže je stejně jako u nás, rozšířit vědomosti studentů o NATO, mezinárodních vztazích, politologii, ale i o politické geografii," informoval iniciátor projektu Aliante Zbyněk Pavlačík ze sdružení Jagello 2000 s tím, že pro příští rok bude soutěž probíhat i v Polsku. "Mezinárodní finále by se pak mělo odehrát v Prostějově u elitní vojenské jednotky ze 6. skupiny speciálních sil," slíbil Pavlačík.
  inc (natoaktual.cz)

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media