natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Studenti soutěžili v přežití

  16. června 2003  9:42
  Vyškov - Na šest desítek středoškoláků z České republiky, Polska a Slovenska bojovalo o víkendu v lesích poblíž Vyškova o prvenství ve finále mezinárodní soutěže o NATO Aliante 2003. Vítěze čekají atraktivní ceny, jako návštěva americké letecké základny v německém Ramsteinu či prohlídka bojových ponorek v polské Gdyni.  

  Dobrodružné finále dokonale prověřilo fyzickou zdatnost a psychickou odolnost šestičlenných mezinárodních týmů.

  Celou trasu náročného mnohokilometrového závodu i jednotlivé disciplíny, jako například slaňování, lanovou dráhu, závod ve člunech či střelbu a noční přežití v lese totiž připravovali elitní vojáci z 11. průzkumného praporu v Prostějově.

  "Finalisté prošli opravdovým kurzem přežití," konstatoval Zbyněk Pavlačík ze sdružení Jagello 2000, které soutěž pro středoškoláky s finanční podporou Ministerstva zahraničních věcí České republiky a Kanceláře pro tisk a informace NATO pořádá.

  Vše o soutěži Aliante 2003 najdete ZDE

  Šestičlenné týmy musely kromě těžkých fyzických úkolů, psychických testů, vedra a prachu překonávat i jazykové bariéry, protože v každém týmu byli zastoupeni čeští, slovenští i polští soutěžící.

  Třetí pokračování soutěže Aliante pro středoškoláky, do které se v předchozích ročnících zapojily tisíce studentů a nemá joinde na světě obdoby, bylo letos poprvé mezinárodní. 

  "Aliante 2003 současně probíhalo v České republice, Polsku a na Slovensku. Záštitu nad soutěží převzal jeden z nejuznávanějších světových expertů na mezinárodní vztahy, Zbigniew Brzezinski z Centra strategických a mezinárodních studií ve Washingtonu, který působil jako poradce amerického prezidenta Cartera," informoval Pavlačík.

  Jedinou podmínkou k účasti, kromě studia na střední škole, byla pak pouze e-mailová adresa. Celá základní část soutěže totiž probíhala formou vědomostních úkolů prostřednictvím internetu.

  Vítěze letošního ročníku čekají velmi atraktivní prázdninové ceny. Kromě exkurze v centrále NATO v Bruselu i pobyt na americké letecké základně v německém Ramsteinu či na základně válečného námořnictva v polské Gdyni, nastínil organizátor projektu Zbyněk Pavlačík.

  Jak dodal, smyslem soutěže je netradiční formou zbudit u studentů zájem o členství České republiky v NATO a o samotnou Severoatlantickou alianci jako takovou. Do prvního a druhého ročníku Aliante se zapojily tisíce studentů z celé České republiky. Soutěž si již vyzkoušeli i studenti na Slovensku, kde proběhl zkušební ročník Aliante 2002 SK a letos i jeho pokračování.

  Kromě prázdninové dobrodružství se vítězové navíc stávají členy Klubu Aliante, jehož členství je podmíněno právě vítězstvím v soutěži. Díky členství v prestižním klubu byli čeští studenti delegováni na Studentský summit NATO, který probíhal současně s pražskou vrcholnou schůzkou Aliance loni v listopadu. Setkali se s americkým prezidentem Georgem Bushem a šéfem diplomacie Colinem Powellem.

  Připravujeme podrobnou reportáž a bohatou fotogalerii.

  Finalista soutěže Aliante 2003 slaňuje ze skalního masivu na trasse závodu. (Vyškov, 12.-15. června 2003)

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media