Studenti soupeřili o prázdninovou cestu za polární kruh

Vydáno 27.06.2008
Ve vojenském prostoru Hamry na Prostějovsku skončila unikátní mezinárodní středoškolská soutěž Aliante. Studenti z dvanácti zemí pod dohledem elitních vojáků ze 102. průzkumného praporu soupeřili o neobyčejnou prázdninovou cestu za polární kruh.  
FOTOGALERIE

Do Prostějova se počátkem týdne sjelo na osm desítek středoškoláků z dvanácti zemí. Aby mohli soupeřit o hlavní cenu, museli nejprve uspět ve dvou vědomostních kolech, která prověřila jejich znalosti o NATO, bezpečnostní problematice nebo třeba geografii.

Finále soutěže se po několika letech konalo opět v České republice u elitní jednotky české armády - 102. průzkumného praporu z Prostějova, jehož vojáci mají za sebou například misi v Afghánistánu.

"Soutěž je fyzicky i psychicky náročná, několik závodníků už kvůli únavě nebo drobným zraněním odstoupilo," konstatoval jeden z organizátorů Petr Danko ze 102. průzkumného praporu.

Během uplynulých dnů musely náhodně vylosované mezinárodní týmy zvládnout mnohakilometrové přesuny s veškerou výbavou na zádech, střelbu, jízdu na raftu, orientaci v neznámém terénu, vybudovat si nouzový přístřešek a strávit noc v lese nebo zdolat adrenalinové překážky na lanech v korunách stromů.

Ve finále uspěli i čtyři Češi
"Fyzicky problémy nemáme. Loni jsme vyhráli a letos byla vidina cesty za polární kruh opět velmi lákavá," řekl Pavel Doško z Olomouce. Ten spolu se svým kamarádem Janem Grygárkem v soutěži opět uspěl a podívají se díky tomu do Norska.

Kromě nich ve finále uspěli i další dva Češi - Štěpánka Králíková a Ladislav Habart, kteří společně s dvěma Poláky tvořili vítězný tým celé soutěže.

Nejtěžším okamžikem v letošní soutěži byl podle Doška druhý den závodu, kdy se členka jeho týmu nepochopitelně na malém území při hledání kontroly na dvě hodiny ztratila a zbytečně urazila přes deset kilometrů navíc.

"Byli jsme nervózní. Pořadatelé už ji chtěli hledat, ale nakonec se vrátila," popsal událost Doško.

Už loni měl díky vítězství v soutěži spolu s dalšími studenty příležitost navštívit velmi atraktivní místa v různých částech USA - námořní základnu U.S. Navy s nejmodernějšími letouny F-18 Superhornet a letadlovou lodí USS Harry S. Truman nedaleko Virginia Beach na východním pobřeží, Pentagon ve Washingtonu, výcvikové středisko Národní gardy v Nebrasce či jednu z nejmodernějších a nejpřísněji střežených základen amerického letectva v Coloradu.

Vítězové procestují Norsko
Letos je pro vítěze soutěže připravena opět velmi atraktivní cesta - tentokrát po Norsku. Vítězové budou mít příležitost navštívit nejseverněji položenou základnu NATO, která se nachází až za polárním kruhem uprostřed drsné, avšak okouzlující severské přírody.

"V Norsku vítězové stráví celkem deset nezapomenutelných dní," konstatoval Zbyněk Pavlačík ze sdružení Jagello 2000, které soutěž každoročně pořádá.

Jak dodal, soutěž je zaměřena na zvýšení vědomostí o Severoatlantické alianci, bezpečnostní problematice a mezinárodních vztazích.

Podle něj není soutěž přínosem jen pro vítěze, pro které je exkurze pouhou třešničkou na dortu, ale pro všechny účastníky, kterým mohou získané znalosti a kontakty navázané s podobně zaměřenými studenty z jiných zemí pomoci při dalším studiu či poté při profesionální kariéře.

Do soutěže, která nemá ve světě obdoby, se letos zapojilo několik tisíc studentů z České republiky, Estonska, Litvy, Lotyšska, Maďarska, Německa, Nizozemska, Polska, Rumunska, Slovenska, Spojených států amerických, Velké Británie a poprvé rovněž z Finska a Gruzie. Ve speciální podobě se navíc soutěž Aliante 2008 koná také na Ukrajině. - více informací o soutěži Aliante najdete zde

inc natoaktual.cz