Šéf NATO uzavírá třináctiletou misi v Afghánistánu

Vydáno 06.11.2014
Budoucnost Afghánistánu bude v rukou Afghánců, ale budeme pomáhat, slíbil v Kábulu generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg. Do země přicestoval v době, kdy v Afghánistánu prakticky končí třináct let trvající bojová mise NATO. Hned počátkem roku ale začne nová.  

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg s afghánským prezidentem Ašrafem Gháním v Kábulu | foto: NATO Photos

Stoltenberg přijel do Afghánistánu poprvé od uvedení do čela Aliance. Cesta má být poděkováním všem spojeneckým vojákům a ujištěním afghánské strany, že NATO s koncem roku stáhne ze země prakticky všechny své vojáky, ale pomoc Západu bude pokračovat.

„Na konci tohoto roku afghánské síly převezmou plnou zodpovědnost za bezpečnost této země. A jsem si jistý, že jsou připravené,“ uvedl Stoltenberg po setkání s afghánským prezidentem Ašrafem Gháním a „výkonným premiérem“ Abdulláhem Abdulláhem.

V Afghánistánu podle jeho slov spojenci zanechají na 350 tisíc vycvičených příslušníků policie a armády. „Viděl jsem dnes některé z vašich úderných jednotek a jsou velmi působivé. Můžete být na opravdu pyšní,“ chválil Stoltenberg.

Zároveň připomněl, že pomoc a podpora mezinárodního společenství bude v Afghánistánu pokračovat. Hned od 1. ledna totiž NATO zahájí novou misi pojmenovanou Resolute Support.

Půjde o čistě nebojovou misi, do které spojenci nasadí zhruba 10 500 vojáků. Ti se zaměří výlučně na pomoc, poradenství a výcvik afghánských bezpečnostních sil.

Britové a Američané ukončili boje

„Příští rok otevřeme novou kapitolu. Budoucnost Afghánistánu bude v afghánských rukou,“ dodal Stoltenberg.

Aktuálně je v zemi ještě něco přes 30 tisíc zahraničních vojáků. Jednotlivé země je ale už postupně stahují domů. Koncem října oficiálně ukončily bojové operace v Afghánistánu například britské jednotky a americká námořní pěchota. Základny v Hílmandu předaly afghánské armádě.

Do nové mise se zapojí i Česká republika. V Afghánistánu má příští rok působit až 310 českých vojáků.

Většina by měla chránit koaliční základny v Bagrámu. Až s dvaceti vojáky se počítá na ochranu českého zastupitelství v Kábulu a dalších až dvacet mužů by mělo pomáhat afghánským silám s bojem proti výrobě a distribuci drog.

inc natoaktual.cz