natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Ruská přepadová stíhačka se prohnala těsně kolem amerického letounu

    6. listopadu 2018  13:44
    Ruská přepadová stíhačka Su-27 neobvyklým manévrem nad Černým mořem ohrozila posádku námořního průzkumného letounu, tvrdí americké námořnictvo. Vysokou rychlostí a s přídavným spalováním prolétla v těsné blízkosti stroje. Američané z průletu zveřejnili video.  

    Ruská stíhačka Su-27 v blízkosti švédského letounu | foto: Försvarsmakten

    K incidentu došlo v pondělí, když se k americkému námořnímu hlídkovému letounu EP-3E Aries v mezinárodním vzdušném prostoru nad Černým mořem přiblížil ruský přepadový stíhač Su-27.

    VIDEO: Incident nad Černým mořem

    Oficiální U.S. NAVY

    „Tato interakce byla označena jako nebezpečná kvůli tomu, že Su-27 provedl průlet vysokou rychlostí přímo před letounem, což ohrozilo piloty a posádku,“ uvedlo americké námořnictvo v oficiální zprávě.

    Ruský letoun poté provedl další průlet v těsné blízkosti. Když pak prováděl obrat při odletu, zapnul pilot ruského stroje ještě přídavné spalování. „Posádka EP-3 hlásila po prvním setkání turbulence a při druhém vibrace. Doba pronásledování byla asi 25 minut,“ konstatovala americká zpráva.

    Velení námořnictva uvedlo, že sice ruská armáda má právo létat v mezinárodním vzdušném prostoru, manévr ovšem označilo za nezodpovědný. „Očekáváme, že se budou chovat v souladu s mezinárodními standardy stanovenými pro zajištění bezpečnosti a předcházení nehodám, včetně dohody z roku 1972 o prevenci mimořádných událostí na volném moři (INCSEA),“ sdělilo.

    Bylo to bezpečné, tvrdí Moskva

    Ruské ministerstvo obrany k případu uvedlo, že zaznamenalo kolem desáté hodiny moskevského času nad Černým mořem neznámý letoun a letectvo k němu vyslalo stíhačku Su-27. Ta se ke stroji přiblížila a identifikovala jej jako „špionážní letoun amerického námořnictva EP-3E Aries“.

    Fotografie

    Belgická stíhačka F-16 doprovází nad Baltem nekomunikující ruský přepadový...
    Průzkumný letoun EP-3E Aries amerického námořnictva
    Ruská stíhačka Su-27 (vlevo) sleduje americký bombardér B-1B Lancer během...
    Ochranu Pobaltí převzali počátkem zátři němečtí letci. Hned 4. září museli...

    Ruský stroj pak podle ministerstva „doprovázel americké letadlo a bránil mu v možném narušení vzdušného prostoru Ruské federace“. Vše se podle ruské verze odehrálo bezpečným způsobem a ruský letoun se pak vrátil na základnu.

    Nad Černým mořem nejde o ojedinělý případ. K velmi podobné události došlo například loni na podzim. Ruský bojový letoun Su-30 tehdy nebezpečným manévrem ohrozil jiný americký námořní hlídkový letoun P-8A Poseidon (podrobnosti v článku Ohrozila nás ruská stíhačka, tvrdí posádka amerického hlídkového stroje).

    Ruský stroj rovněž přelétl před americkým a zapnul přídavné spalování. Posádka amerického letounu se pak dostala do silných turbulencí a musela reagovat prudkým klesáním.

    Americké námořní průzkumné letouny poslední měsíce startují nad Černé moře v rámci posílených hlídek z italské základny Sigonella z obav před aktivitami ruských bojových lodí a ponorek v oblasti.

    Nepříjemné zkušenosti s nebezpečnými manévry mají také piloti v Norsku nebo ve Švédsku, kteří zažili situace, kdy ruští piloti v jejich bezprostřední blízkosti odpalovali i klamné cíle proti tepelně naváděným střelám.

    Dramaticky působil například incident z listopadu 2014, kdy se nečekaně u letounu F-16 norských vzdušných sil objevil ruský stroj MiG-31. Videozáběry z pohledu norského pilota zveřejnily norské ozbrojené síly. Norové se zveřejněním snažili doložit zvýšenou aktivitu ruského letectva i to, že se ruští piloti dopouštějí nebezpečných manévrů.

    inc natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media