Spojenci ženou Taliban z Kandaháru, boj bude pokračovat i v zimě

Vydáno 12.11.2010
Když počátkem září mezinárodní jednotky v Afghánistánu zahájily rozsáhlou "čistící" ofenzívu s cílem vyhnat povstalce Talibanu z neklidné jižní provincie Kandahár, málokdo věřil tomu, že uspějí. Velení je v hodnocení zatím opatrné. Jisté ale je, že povstalci za pár týdnů utrpěli obrovské ztráty.  
Vyženeme Taliban z Kandaháru do dvou měsíců, sliboval opatrně v září britský generál Nick Carter, který tehdy velel spojeneckým silám na jihu Afghánistánu.

Po dvou měsících cílených a pečlivě naplánovaných dílčích bojových akcích v této "Bitvě o Kandahár", jak operaci pojmenovali sami vojáci, mohl svému nástupci předat velení s čistým svědomím. Město Kandahár a jeho okolí je "vyčištěno" a povstalci utrpěli velké ztráty.

Kandahár
Půlmilionový Kandahár patří mezi starobylá paštunská města na jihu Afghánistánu a dosud platil za baštu Talibanu. Město je považováno za významné centrum obchodu s ovcemi, vlnou, bavlnou, hedvábím, ovocem a tabákem. Navíc je oblast díky zavlažování relativně velmi úrodná. Afghánští farmáři zde pěstují granátová jablka i hroznové víno. Povstalci díky nepřehledné situaci, korupčnímu prostředí a řadě kriminálních gangů snadno získávali vliv nad okolními okresy i některými částmi města.

I když se bezpečnostní situace zlepšila, je Carter v hodnocení zatím opatrný. "Až do června nebo července příštího roku si nemůžeme být zcela jisti, k jak výraznému zlepšení došlo," uvedl Carter.

Jisté podle něj ale je, že spojenci povstalce vytlačili i z jejich tradičních bašt v oblasti, už nemají takovou volnost pohybu jako dřív a takzvaná zelená bezpečná zóna v okolí správního centra Kandaháru se utěšeně zvětšuje.

Nedáme nohu z pedálu, ujišťují USA
Už během prvních týdnů operace nazvané Hamkari spojenci zabili nebo zatkli v Kandaháru přes stovku povstalců. "Patří k nim stínový guvernér, vůdci, polní velitelé i obstaravatelé zbraní Talibanu, Al-Káidy a sítě Hakkání," řekl mluvčí mezinárodních sil ISAF Josef Blotz.

Mezi "velké ryby", které uvízly v síti spojenecké operace, patřil například jeden z důležitých a vysoce postavených operativních vůdců Al-Kájdy Abdalláh Umar al-Kuraší, který v Afghánistánu vedl skupinu arabských bojovníků a jenž byl zabit během zvláštní operace v údolí Korengal.

K dnešnímu dni spojenci spolu s afghánskými vládními oddíly ztráty na straně povstalců více než zdvojnásobili. Jen ve čtvrtek byly zatčeny na několika místech provincie dvě desítky povstalců Talibanu a sítě Hakkání.

Samotným zatýkacím akcím, při kterých údajně nepadl jediný výstřel, předcházelo několik dní sledování a sbírání zpravodajských informací.

Hlavní tíha bojů leží na bedrech amerických jednotek včetně speciálních sil. Mluvčí amerického ministerstva obrany Geoff Morrell oznámil, že podobné akce speciálních sil budou pokračovat i v nadcházejících zimních měsících, kdy se povstalci obvykle stahují přes hranice do sousedního Pákistánu, aby nabrali síly a znovu se vyzbrojili. Nyní však mají povstalci pohyb kvůli mnohatisícovým spojeneckým posilám na jihu země daleko těžší a lze očekávat tvrdé střety.

"V žádném případě nebudeme v zimě sedět se založenýma rukama. Nedáme nohu z pedálu. Chystáme se bojovat. Uvidíme, co udělá nepřítel během této doby," konstatoval mluvčí Pentagonu.

inc natoaktual.cz