Speciální jednotka odletěla do Afghánistánu

Vydáno 20.06.2011
Elitní čeští vojáci z prostějovské 601. skupiny speciálních sil odletěli do Afghánistánu. Zatímco v přechodích třech misích na afghánském území sváděli tvrdé boje s povstalci Talibanu v rámci americké protiteroristické operace Trvalá Svoboda, nyní budou operovat pod vlajkou NATO.  

Stovka českých speciálů odletěla do Afghánistánu v neděli v noci. Přesné místo nasazení nechce ministerstvo obrany s ohledem na určení jednotky prozradit. "Nechceme říkat přesně to místo, také koneckonců se to ještě může nějakým způsobem vyvíjet, ale určitě to bude na východě Afghánistánu," řekl ministr obrany Alexandr Vondra.

Kromě "standardních" úkolů budou mít čeští speciálové na starost i výcvik afghánských vojáků. "Podílíme se na výcviku Afghánské národní armády, máme monitoringový tým ve Wardaku. Afghánská armáda bude potřebovat mít vycvičené vojáky ve všech schopnostech a 601. skupina má určitě co nabídnout," konstatoval Vondra.

Mise speciálních sil má trvat rok, po šesti měsících první jednotku vystřídají jejich kolegové. "Bude to poprvé, kdy budou působit pod velením NATO. Přijíždíme ne do úplně jednoduchých bezpečnostních podmínek. Věřím, že 601. skupina je zkušená a bude si umět se situací poradit," dodal ministr Vondra.

Velitelem v misi je současný velitel 601. skupiny speciálních sil Karel Řehka. Do Afghánistánu nevyjíždí poprvé. "Úkoly budeme plnit obdobné, jako při předešlých nasazeních v roce 2004, 2006 a také v roce 2008, kdy jsme působili v rámci operace Enduring Freedom," naznačil Řehka. Půjde především o speciální průzkum, úderné akce a vojenskou asistenci. "Nepatrný rozdíl je v tom, že v současné době bude větší důraz kladen na vojenskou asistenci a na podporu budování kapacit afghánských bezpečnostních sil," řekl.

Elitní česká 601. skupina speciálních sil má za sebou už tři bojová nasazení v Afghánistánu v rámci americké protiteroristické operace Enduring Freedom (Trvalá Svoboda). Naposledy působili v zemi v letech 2008 a 2009. Čeští speciálové tehdy během osmnáctiměsíční mise na jihu země zvládli dvě stovky dílčích operací, pátrali po povstalcích a teroristech, ale také pomáhali místním lidem. Cvičili členy afghánské armády a policie, koordinovali humanitární pomoc v oblasti, snažili se přerušit cesty drogových překupníků a zajišťovali základní zdravotní péči.

Z nebezpečné mise v provincii Uruzgán se do Česka vrátili všichni vojáci v pořádku. Sváděli přitom tvrdé boje s Talibanem, například během afghánských prezidentských voleb. Kromě bojových misí zajišťují vojáci 601. skupiny i ochranu českého zastupitelského úřadu v Kábulu.

inc natoaktual.cz