natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO v Bruselu 2021

15. června 2021  13:51
Nejvyšší představitelé členských států Severoatlantické aliance se po necelých dvou letech opět sešli na vrcholném summitu, který proběhl 14. června 2021 v Bruselu. V tomto speciálu přinášíme základní informace o summitu, souhrn zpravodajství natoaktual.cz a další zdroje.  

Společná fotografie hlav států a premiérů na summitu NATO 2021 v Bruselu. Zcela vlevo český prezident Miloš Zeman | foto: NATO Photos

Zpravodajství natoaktual.cz k summitu 2021

Program summitu, videa, fotky, přepisy

(anglicky, nato.int)

Summit NATO 2021 v Bruselu (logo)

Témata summitu

Lídři na summitu schválili tzv. agendu 2030, ambiciózní devítibodový plán má připravit NATO na budoucnost a zahrnuje konzultace, technologie, odolnost i změnu klimatu. Summit se věnoval i otázce narůstajícího vlivu Číny a agresivních aktivit Ruska.

Summit formálně odstartoval práci na nové strategické koncepci NATO, která má nahradit tu z roku 2010 a kterou Aliance podle expertů ve změněném bezpečnostním prostředí nutně potřebuje.

Co je summit?

Historie

Předchozí summity NATO ve zpravodajství natoaktual.cz:

Summit je vrcholnou schůzkou hlav států a vlád členských zemí NATO k projednání aktuálních otázek o bezpečnosti severoatlantického prostoru. Nemusí se konat pravidelně, ale jsou důležitými body v rozhodovacím procesu NATO. Např. představují nové dokumenty, zavádí nové iniciativy, zvou nové členy. (Více informací k summitům NATO na nato.int v anglickém jazyce.)

Co znázorňuje logo summitu?

Letošní summit je druhý, který se uskuteční v novém sídle Severoatlantické aliance v Bruselu, které je schematicky znázorněno i na logu summitu. To také symbolizuje sepjaté ruce a spojenectví členských států.

natoaktual.cz
zpět na článek