natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Pří havárii vrtulníku na egyptském Sinaji zemřela česká vojačka

  12. listopadu 2020  15:02,  aktualizováno  13.11 8:01
  Při pádu vrtulníku na egyptském Sinaji zemřelo sedm členů mnohonárodní pozorovatelské mise. Mezi obětmi je i příslušnice české armády. Podle Generálního štábu šlo zásobovací let a příčinou zřícení vrtulníku Black Hawk byla technická závada.  

  Vrtulník Black Hawk pozorovatelské mise MFO na Sinaji | foto: DVIDS

  Ke zřícení vrtulníku UH-60 Black Hawk na Sinajském poloostrově došlo ve čtvrtek dopoledne. Havárii vrtulníku v poušti nepřežilo také pět Američanů a Francouz.

  Podle Generálního štábu české armády šlo o zásobovací let v rámci mnohonárodní pozorovatelské mise MFO, která dohlíží v oblasti od roku na dodržování mírové smlouvy mezi Egyptem a Izraelem z roku 1979.

  Na palubě vrtulníku bylo celkem osm příslušníků mise. „Sedm z nich pád vrtulníku nepřežilo, včetně české vojákyně rotmistryně M. T. (1993), příslušnice 8. úkolového uskupení Armády ČR MFO Sinaj,“ potvrdila Magdalena Dvořáková z Generálního štábu.

  Osmý člen posádky, Američan, je momentálně v kritickém stavu. Příčinou pádu vrtulníku byla technická závada. Incident vyšetřuje velení mise a místní orgány. Rodina vojákyně byla o tragické události již informována.

  „Ztratili jsme jednoho z nás, rotmistryni Michaelu Tichou. Je mně to moc líto. Na některé věci se prostě nedá nikdy připravit. Upřímnou soustrast rodině,“ napsal na sociálních sítích náčelník Generálního štábu Armády České republiky generál Aleš Opata.

  Tělo české vojačky přiveze v pátek vojenský speciál. Na kbelském letišti v Praze se pak uskuteční pieta.

  Soustrast všem blízkým vyjádřili také prezident Miloš Zeman, ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) nebo šéf diplomacie Tomáš Petříček (ČSSD). „Včera jsme děkovali vojákům za to, co dělají pro naši zemi a svobodu. Na Sinajském poloostrově dnes během své služby zemřela rotmistryně Michaela Tichá. Upřímnou soustrast rodině a přátelům,“ uvedl.

  Předsedkyni sněmovního výboru pro obranu Janu Černochovou (ODS) podle vlastních slov smutná zpráva velmi zasáhla. „Jde o tragickou událost, která je nečekaná a krutá. Děkuji za Vaši službu, nikdy nezapomeneme!“

  Na Sinaji v současnosti působí v pořadí již osmé úkolové uskupení české armády. Ve strukturách velitelství MFO na Sinaji působí od listopadu 2009 tři důstojníci Armády České republiky. Od 4. listopadu 2013 pak v misi slouží i jednotky leteckého kontingentu – letecký a pozemní personál s letounem CASA C-295M o počtu 15 osob.

  Mise využívá v oblasti Sinaje dvě základny – jižní v Šarm aš-Šajchu, kde velitelství mise, a částečně severní základnu na Sinaji v El Gorah.

  Organizace Multinational Force nad Observers (MFO) vznikla na základě mírové dohody mezi Egyptem a Izraelem v srpnu 1981, kdy stát Izrael vrátil území Sinaje zpět Egyptu.

  Hlavním cílem mise (od dubna 1982) je dohlížet na dodržování bezpečnostních podmínek mírové dohody.

  V současné době působí v operaci MFO Sinaj příslušníci ozbrojených sil 13 zemí. Mezi hlavní úkoly patří provoz kontrolních a propouštěcích míst, takzvaných „checkpointů“, hlídková a pozorovatelská činnost podél hranic Egypta a Izraele a na území Sinaje a zajištění volné plavby přes Tiranskou úžinu.

  V zahraničních misích od roku 1990 zahynulo celkem 30 vojáků.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media