natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Armáda uctila památku zesnulé vojáčky. Velká ztráta, říkají kolegové

  13. listopadu 2020  16:14
  Vojenský speciál v pátek odpoledne přivezl ostatky české vojákyně Michaely Tiché, která ve čtvrtek zemřela v zahraniční misi při tragické havárii vrtulníku na egyptském poloostrově Sinaj. Na vojenském letišti v pražských Kbelích uctili její památku kolegové z domovské 24. základny dopravního letectva i nejvyšší představitelé armády a ministerstva obrany.  

  Pietní rozloučení s vojačkou Michaelou Tichou, která zahynula při havárii vrtulníku v misi na Sinaji 12. listopadu 2020 | foto: ÚU AČR MFO

  „Pro nás to je velká tragédie. Velká ztráta,“ uvedl Martin Nezbeda, velitel kbelské základny, kde Michaela Tichá sloužila. Její kolegové z kbelské základny si přáli být při příletu speciálu na místě v co největším zastoupení a velení jim vyhovělo.

  Sedmadvacetiletá Michaela Tichá je první českou vojákyní, která zahynula v zahraniční misi. K tragické události došlo ve čtvrtek dopoledne, když se vrtulník Black Hawk během zásobovacího letu pozorovatelské mise MFO zřítil a při havárii zahynulo sedm členů posádky.

  Pietní rozloučení se uskutečnilo nejdřív přímo na Sinaji, kde se s Michaelou Tichou rozloučili její kolegové a kamarádi včetně velitele jednotek MFO generálmajora Evana Williamse. Od českých státních hranic pak armádní speciál Airbus doprovázela dvojice letounů Gripen.

  Speciál dosedl na dráhu kbelského letiště krátce po čtrnácté hodině. Po krátké pietě za účasti rodiny, premiéra Andreje Babiše a nejvyšších představitelů resortu obrany a armády, byla rakev za doprovodu motocyklové čety Hradní stráže z letiště odvezena.

  „Dokud nesplnila to, co si zadala, tak nešla domů... Míšo, naše srdce budou navždy plná vzpomínek na tebe,“ pronesl v modlitbě vojenský kaplan Drahomír Frühbauer.

  O podobě pohřbu nyní rozhodne rodina. Jako ostatní vojáci padlí v misi má nárok na pohřeb s vojenskými poctami. Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) rozhodl o povýšení Tiché k dnešnímu dni in memoriam do hodnosti štábní praporčice.

  „Michaela Tichá tragicky zahynula ve službě pro svou zemi. Bohužel, vojenská služba je riziková a občas si vybere svou nejvyšší daň. V tomto případě je to o to smutnější, že zemřela mladá žena, která měla celý život a vojenskou kariéru před sebou,“ řekl Metnar.

  Michaela Tichá byla v armádě od roku 2017. Po absolvování kurzu základní přípravy ve Vyškově nastoupila jako mladší pracovník štábu 242. transportní a speciální letky 24. křídla dopravního letectva ve Kbelích. Na Sinaji, která byla její první zahraniční misí, působila jako mladší specialista letecké jednotky se strojem CASA.

  Vrtulník UH-60 Black Hawk se zřítil nedaleko oblíbeného egyptského letoviska Šarm aš-Šajch u Rudého moře. Stroj patřil k misi MFO (Multinational Force and Observers - Mnohonárodní síly a pozorovatelé). Podle MFO zatím vše nasvědčuje tomu, že zřícením stroje byly technické problémy.

  Kromě Tiché zemřelo také pět Američanů a jeden Francouz. Další americký voják utrpěl těžká zranění a byl letecky přepraven do nemocnice v izraelském Ejlatu.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media