natoaktual.cz

SPECIÁL: Víme, co máme

Pilotní série projektu na podporu
domácího obranného průmyslu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Afghánistán, Irák, Mali a Pobaltí. Vláda schválila zahraniční mise

  5. května 2020  6:07
  Vláda v pondělí schválila návrh zahraničních misí českých vojáků pro další dva roky a výhledem na rok 2023. Armáda počítá stejně jako dosud s nasazením v Afghánistánu, Iráku, Mali a v Pobaltí. Vojáků ale vyšle do zahraničí o něco méně.  
  Čeští vojáci v afghánském Bagrámu | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  V následujících dvou letech by čeští vojáci měli působit ve stejných zemích jako dosud. „Dojde ale k částečnému snížení celkových počtů. Cílem zahraničních misí je stabilizace neklidných oblastí, naši vojáci tam svou účastí přispívají k ochraně České republiky před terorismem a nelegální migrací,“ uvedl ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

  Česko podle něj svým zapojením dlouhodobě potvrzuje pověst spolehlivého partnera v rámci NATO, EU i OSN. Jak dodal, navrhované nasazení nijak nesníží ani neomezí schopnost armády přispět k řešení případných krizových situací na českém území.

  Zahraniční mise

  • Afghánistán (Resolute Support)
   205 osob (nyní 390)
  • Irák (Globální koalice proti Daesh a výcviková mise NATO)
   80 osob (nyní 110)
  • Pobaltí (eFP)
   290 osob (nyní 290)
  • Pobaltí (Air Policing v roce 2022)
   do 95 osob + 5 letounů Gripen
  • Mali (výcviková mise EU a mise OSN MINUSMA)
   135 osob (nyní 150)
  • Sinaj (operace MFO)
   20 osob s letounem CASA (nyní 25)

  Prodloužit by se podle návrhu mělo působení v již probíhajících operacích. V Afghánistánu, Iráku, Mali a Pobaltí by tak v roce 2021 mělo dohromady působit až 851 vojáků a v roce 2022 až 946. Je to tedy méně než aktuální mandát, který letos umožňuje vyslání až 1096 vojáků. Materiál musí schválit poslanci a senátoři.

  Z operací vedených NATO zůstává podle ministerstva obrany kromě Afghánistánu a Iráku prioritou předsunutá vojenská přítomnost v Pobaltí. Právě do Pobaltí chce ministerstvo nad rámec mise v roce 2022 již počtvrté vyslat letouny Gripen, které by měly šest měsíců střežit vzdušný prostor Litvy, Lotyšska a Estonska.

  Z misí pod hlavičkou EU a OSN bude česká armáda nadále působit především v africkém Mali. Pokračovat by mělo také nasazení transportního letounu CASA v operaci MFO na Sinaji.

  Vládní materiál o působení českých vojáků v zahraničí zohledňuje také aktuální pandemii covid-19, která podle obrany může vést v některých oblastech ke zhoršení bezpečnostní situace.

  Pokračovat má také nasazení malého počtu českých vojáků v misích v Kosovu, Bosně a Hercegovině, na Golanech a v námořní operaci EUNAVFOR MED ve Středozemním moři. Zastupitelský úřad v Kábulu bude nadále chránit jednotka Vojenské policie v počtu do 20 osob.

  Na vyžádání NATO bude stejně jako dosud připraven k maximálně půlročnímu vyslání do některé z operací takzvaný Nasaditelný spojovací modul DCM (až 56 vojáků). Jednotka v operacích zajišťuje spojení a komunikaci mezi nasazenými jednotkami a aliančním velením.

  Plánované finanční náklady na zahraniční nasazení jsou nižší, než byly v předchozích letech. Předpokládaná maximální částka činí 1,73 miliardy korun v příštím roce a 1,8 miliardy v roce 2022 (na roky 2019 a 2020 bylo plánováno 2,4 a 2,34 miliardy korun).

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media