natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Americké komando obsadilo severokorejský tanker, vrátí ho do Libye

  18. března 2014  22:58
  Příslušníci americké speciální jednotky Navy Seals obsadili se souhlasem prezidenta Baracka Obamy tanker Morning Glory, který převážel ropu z Libye pravděpodobně do Severní Koreje. Plavidlo s nákladem ropy za 30 milionů dolarů přes zákaz úřadů "uprchlo" z východolibyjského přístavu Sidra.  

  Jednotka Navy Seals. Ilustrační snímek | foto: U.S. NAVY

  "Nikdo nebyl zraněn. Na žádost libyjské a kyperské vlády jsme převzali kontrolu nad tankerem," ozmánil kontraadmirál John Kirby s tím, že rychlou operacischválil americký prezident Barack Obama.

  Akci v neděli provedlo komando elitní jednotky námořnictva Navy Seals, spadající pod velitelství amerických speciálních operací v Evropě. Na tanker plující jihovýchodně od pobřeží Kypru udeřilo s podporou vrtulníku z amerického torpédoborce USS Roosevelt.

  "Loď s nákladem byla získána nelegálně v libyjském přístavu Sidra," vysvětlil Kirby. Plavidlo američtí námořníci nyní dopraví zpět do Libye. 

  Tanker "Morning Glory" připlul původně pod severokorejskou vlajkou do východolibyjského ropného terminálu Sidra počátkem března. Tam naložil až 200 tisíc barelů ropy, ale libyjské úřady ho posléze zadržely.

  Tanker měl totiž ilegálně vyvézt ropu, nakoupenou od východolibyjských povstalců, kteří ropný terminál ovládají a chtějí ropu vyvážet nezávisle na centrální vládě v Tripolisu. Libyjská vláda přitom hrozila, že pokud se tanker pokusí s ropou odplout, armáda ho zničí. Námořnictvo se pak snažilo plavidlo zadržet, ale posádce, v níž bylo podle Pentagonu i několik ozbrojenců, se s tankerem podařilo dostat do mezinárodních vod.

  Severní Korea se od plavidla po dnech mlčení distancovala s tím, že tanker provozovala egyptská společnost a registraci Pchongjang údajně zrušil.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media