Seals, ponorka, vylodění. Ruská flotila kvůli cvičení NATO v pohotovosti

25. července 2017  11:19
Protiponorkovými operacemi vyvrcholilo na Ukrajině a v Černém moři tradiční alianční cvičení Sea Breeze. Zapojily se do něj asi tři desítky plavidel a tři tisícovky vojáků. Přítomnost amerických a dalších spojeneckých lodí poblíž anektovaného poloostrova Krym bedlivě sledovalo Rusko.  
Společné operace eltních amerických Navy Seals a ukrajinských speciálních sil během cvičení Sea Breeze v oblasti Černého moře | foto: SOCOM
galerie Příslušník americké námořní pěchoty vypouští průzkumný bezpilotní letoun během... Americký raketový křižník USS Hue City (CG 66) pálí z děla při ostrých... Zajištění oblasti po vylodění ukrajinské a americké námořní pěchoty při cvičení... Turecká ponorka TCG Batiray (S-349) vyplouvá z ukrajinského přístavu Oděsa... Ukrajinská vlajková loď Hetman Sahaydachniy (U130) a turecká fregata TCG... Společné operace eltních amerických Navy Seals a ukrajinských speciálních sil... Příslušník ukrajinských speciálních sil při ostrých střelbách s americkými... Společné operace eltních amerických Navy Seals a ukrajinských speciálních sil... Společné operace eltních amerických Navy Seals a ukrajinských speciálních sil...

Tradiční cvičení pod názvem Sea Breeze podnikají spojenci v Černém moři už od roku 1997. Zatímco loni cvičné operace probíhaly u pobřeží Bulharska, letos je hostitelskou zemí Ukrajina. Ta nasadí asi desítku plavidel.

Pod americkým velením se do dvanáctidenních manévrů zapojily asi tři desítky plavidel a tři tisíce vojáků ze sedmnácti zemí. Největší zastoupení měly Spojené státy, které vyslaly raketový křižník USS Hue City, torpédoborec USS Carney, nejmodernější námořní průzkumný letoun P-8A Poseidon a dohromady asi osm set příslušníků námořnictva a námořní pěchoty.

Do cvičení na moři i na zemi se zapojili také příslušníci elitní jednotky amerických speciálních sil Navy Seals.

Fotografie

Příslušník americké námořní pěchoty vypouští průzkumný bezpilotní letoun během cvičení Sea Breeze
Turecká ponorka TCG Batiray (S-349) vyplouvá z ukrajinského přístavu Oděsa během cvičení Sea Breeze v Černém moři
Americký raketový křižník USS Hue City (CG 66) pálí z děla při ostrých střelbách na cvičení Sea Breeze v Černém moři
Zajištění oblasti po vylodění ukrajinské a americké námořní pěchoty při cvičení Sea Breeze

S ukrajinskými speciálními silami procvičovali výsadkové, úderné i vyhledávací operace, informovalo americké velitelství pro speciální operace SOCOM.

Americká námořní pěchota se s ukrajinskými vojáky zapojila do cvičných vyloďovacích misí na pobřeží. Součástí byly také ostré střelby z minometů.

Na moři cvičení vyvrcholilo o víkendu, když alianční a ukrajinská plavidla za podpory námořního průzkumného letounu testovala protiponorkový boj.

Turecké námořnictvo díky přítomnosti své ponorky učilo ukrajinské kolegy, jak působit v bojové protiponorkové skupině, jak ponorky vyhledávat a sledovat je.

„Vyhledání a sledování ponorky je komplexní proces, který zahrnuje efektivní zapojení mezi posádkami lodí,“ konstatoval americký zástupce ve štábu cvičení Jonathan Wheeler.

Černomořská flotila v pohotovosti

Ruská média označila alianční cvičení za demonstrací síly namířené proti Rusku. Moskva v reakci avizovalo, že bude manévry bedlivě sledovat. I při uplynulých aliančních cvičeních k plavidlům startovaly ruské letouny.

Aliance ale takové tvrzení dlouhodobě odmítá s tím, že pouze reaguje na chování Ruska a připomíná, že z šesti zemí okolo Černého moře jsou tři členy Aliance a Gruzie o vstup usiluje. Upozorňuje také na masivní ruskou militarizaci Krymu.

Podle ukrajinské agentury Unian se blízko cvičných oblastí pohybovala ruská průzkumná plavidla.

Velení ruského Jižního vojenského okruhu posléze uvedlo Černomořskou flotilu na Krymu do bojové pohotovosti a nařídilo prověřit její připravenost. „Během akce jsou prověřovány schopnosti při poplachu pobřežních jednotek v bodech trvalého umístění a posádek lodí, které vypluly do oblastí bojového výcviku,“ uvedlo velitelství v oficiálním prohlášení.

Moskva ale zároveň odmítla obvinění Kyjeva, že během aliančního cvičení přesunula k hranicím Ukrajiny tři motorizované vojenské divize. „Ruská federace může na svém území změnit konfiguraci vojenských sil v souladu s tím, co je považováno za nejvhodnější,“ citovala v pondělí mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova agentura RIA Novosti.

Náčelník ukrajinského generálního štábu Viktor Muženko nicméně jednotky označil za „útočné síly“ speciálně vycvičené a vybavené pro rychlé operace.

inc natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.