Schwarzenberg jednal v povstalecké baště Benghází

Vydáno 30.06.2011
Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg odcestoval do bašty libyjských povstalců Benghází. Setkal se s představiteli povstalecké Přechodné národní rady. Armádním letounem do Libye zamířila i humanitární pomoc v podobě lékařských přístrojů.  






Letecký speciál s humanitární pomocí odstartoval ve středu ráno. Schwarzenberg v Benghází jednal s předsedou Přechodné národní rady Mustafou Abdulem Džalílem. Zpátky armádní letoun přivezl tři dětské pacienty. V rámci zvláštního programu MEDEVAC se Česku podrobí neodkladným operacím srdce, které ve válečné zóně jinak nemohou podstoupit.

Česká vláda dosud uvolnila na humanitární pomoc v Libyi 2 miliony korun, dalších 550 tisíc pak dala humanitární organizace Člověk v tísni, která vybaví lékařskými přístroji polní nemocnice v Dafníji, ležící asi 35 kilometrů ostřelované Misuráty. Díky darům nemocnice získá přístroje pro diagnostiku i léčbu - ultrazvuky, defibrilátory, přenosné monitory, ambuvacy, ventilátory, sací zařízení, přívody kyslíku nebo dlahy.

Boje pokračují v horách

Povstalci bojující od poloviny února proti režimu libyjského vůdce Muammara Kaddáfího kontrolují v součané době východní třetinu země a několik dalších oblastí včetně měst v pohoří Nafúsa na západě země. Na východě země a kolem přístavního města Misuráta jsou boje na mrtvém bodě už několik týdnů, povstalci v pohoří Nafúsa ale zahájili na začátku června ofenzivu. Fronta se nyní pohybuje na severním úpatí pohoří obývaném převážně Berbery. Hlavní město Tripolis je odsud vzdáleno asi 50 kilometrů.

V noci na středu zde rebelové dobyli obří sklad zbraní. Základna Ghá je údajně největším skladem zbraní v Africe a její dobytí znamená pro povstalce významný úspěch. V bunkrech vzdálených asi 25 kilometrů od města Zintán měly být uskladněny rakety Grad, kulomety, tuny munice, ruské protiletadlové střely 9K32M i tanky.

Zatkněte Kaddáfího, vyzval žalobce

Žalobce Mezinárodního trestního soudu (ICC) Luis Moreno-Ocampo vyzval k zatčení libyjského vůdce Muammara Kaddáfího. Apleoval především na lidi z jeho okolí. Kaddáfího pobočníci se podle něj musejí rozhodnout, zda budou součástí problému nebo jeho řešení.

Kaddáfí, jeho syn Sajf Islám a šéf libyjské rozvědky Abdalláh Sanúsí jsou stíháni kvůli údajnému podílu na smrti demonstrantů, kteří v únoru povstali proti Kaddáfího více než 41 let trvající vládě. Libyjský režim ale reagoval prohlášením, že země rozhodnutí mezinárodního tribunálu neuznává.

"Kruh Kaddáfího blízkých je první volba. Mohou nařídit zatčení," řekl Moreno-Ocampo. Libye není členský stát ICC, nese ale podle něj hlavní odpovědnost za zatčení podezřelých. Jako členský stát OSN se pak má podrobit rezoluci Rady bezpečnosti z 26. února, která stanovuje, že libyjské úřady musejí s ICC plně spolupracovat.

inc natoaktual.cz