natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Jestřábi z Arábie nakonec předvedli nad Ostravou úchvatnou podívanou

  18. září 2017  21:09
  Obě plánovaná vystoupení skupiny Saudi Hawks na víkendových Dnech NATO v Ostravě překazilo počasí. Fandové letectví však nakonec o úchvatné představení nepřišli. Letci ze Saúdské Arábie svolili k pondělnímu mimořádnému cvičnému letu, který tedy tak trochu trpce „den nato“ v okolí letiště i přesto sledovaly tisíce lidí.  

  Mimořádný neplánovaný nácvik skupiny Saudi Hawks za zrušená vystoupení na Dnech NATO v Ostravě | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  Aerobatická skupina na sedmi letounech Hawk měla být jedním z magnetů Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR. Kvůli špatnému počasí a především nízké oblačnosti s minimální dohledností nakonec v sobotu ani v neděli tihle jestřábi z pouště před diváky neodstartovali. V neděli byl letový program až na vrtulníky zrušen prakticky celý.

  „Historicky nejnepříznivější letové podmínky letošního ročníku nás přivedly ke zcela mimořádnému návrhu,“ uvedl Zbyněk Pavlačík z Jagello 2000, které akci na mošnovském letišti každoročně organizuje.

  Saúdskoarabská skupina s ním souhlasila a v pondělí odpoledne podnikla původně neplánovaný nácvik své show, který si však nijak nezadal s plnohodnotným vystoupením.

  Zatímco se v neděli valily z oblohy proudy vody, v pondělí panovalo prakticky ideální slunečné počasí. Kompletní sedmičlennou formaci na modré obloze sledovalo v okolí letiště odhadem několik tisíc lidí.

  Fotografie

  Mimořádný neplánovaný nácvik skupiny Saudi Hawks za zrušená vystoupení na Dnech...
  Mimořádný neplánovaný nácvik skupiny Saudi Hawks za zrušená vystoupení na Dnech...
  Mimořádný neplánovaný nácvik skupiny Saudi Hawks za zrušená vystoupení na Dnech...
  Mimořádný neplánovaný nácvik skupiny Saudi Hawks za zrušená vystoupení na Dnech...

  A možnost zahlédnout skupinu s kouřovými efekty dostali také obyvatelé okrajových částí Ostravy, kam od dráhy kvůli běžnému provozu na letišti v Mošnově letci několikrát zabrousili během přistání jednoho z podpůrných transportních letounů a také startu pravidelné linky do Prahy.

  Z premiérové návštěvy České republiky tak skupina neodletěla bez „řádného rozloučení“, i když tento mimořádný nácvik už letečtí fandové nemohli sledovat uvnitř letištního areálu.

  Saúdské letce pomáhají legendární Britové

  Z Ostravy skupina ve středu zamíří na Maltu. Příští rok podnikne malé turné v Asii. Saudi Hawks představují oficiální akrobatický tým Saúdského královského letectva, který veřejně debutoval již v roce 1999 v Rijádu, avšak evropští diváci ho měli možnost zhlédnout až o dvanáct let později, když v roce 2011 vystupoval na letecké show v rakouském Zeltwegu.

  Organizátoři Dnů NATO v Ostravě o účasti jednali dlouhé tři roky. Až do letošní tour byla skupina v rámci Evropy jen dvakrát v Británii a jednou v Rakousku.

  Vystoupení saúdského týmu je často přirovnáváno k legendárním britským Red Arrows nejen proto, že oba týmy používají letouny Hawk. Právě i v procedurách kolem lze vycítit, kde saúdskoarabská skupina čerpá inspiraci i zkušenosti. Bývalí členové britských Red Arrows totiž pomáhají svým arabským kolegům s přípravou.

  Mimořádný nácvik Saudi Hawks však mohl podle letového ředitele Jaroslava Míky proběhnout až ve chvíli, kdy z mošnovského letiště podle plánu odletěli prakticky všichni účastníci víkendové akce. Jinak poklidnější ostravské letiště se tak na dopoledne proměnilo ve velmi rušné místo, když prakticky každých pár minut odsud startovaly bojové i transportní stroje nebo vrtulníky prokládané civilním provozem. A jak to obvykle bývá, také s následným průletem nad ranvejí navíc na rozloučenou.

  Například formace čtyř bitevníků L-159 Alca českých vzdušných sil pak dokonce na pozdrav vystřelovala klamné cíle.

  Naprosto nevídaný pohled se naskytl před polednem, kdy z dráhy nejprve odstartoval turecký průzkumný stroj E-7, po něm vzápětí americký bombardér B-1B Lancer. Na druhém konci u dráhy „přešlapovali“ další obři v podobě bombardéru B-52H a tankeru KC-135, uprostřed vyčkávaly na svolení slovenské stíhačky MiG-29 a nad hlavami všech se prohnaly vrtulníky včetně zbrusu nového slovenského stroje Black Hawk.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media