Ruští nacionalisté chystali vraždu premiéra a převrat, tvrdí Černá Hora

Vydáno 07.11.2016
Generální prokuratura v Černé Hoře zveřejnila výsledky vyšetřování, podle nichž skupina "ruských nacionalistů" chystala atentát na černohorského premiéra Mila Djukanoviče a státní převrat. Ten byl plánován na období říjnových voleb a důvodem měl být připravovaný vstup země do NATO.  

Černohorský premiér Milo Djukanovič | foto: CGG

Během říjnových voleb bylo v Černé Hoře zatčeno asi dvacet srbských a černohorských občanů včetně bývalého šéfa srbských zvláštních policejních sil. Ve vazbě podle prokuratury zůstává čtrnáct osob. Některé z nich údajně bojovaly i v řadách proruských povstalců na východní Ukrajině.

Prokuratura oznámila, že nemá žádné důkazy, které by přímo ukazovaly na to, že by za operací stálo Rusko. Nicméně vyšetřovatelé mohou doložit, že mezi organizátory pokusu o převrat byli dva nacionalisté z Ruska. Podle prokuratury deportovaly srbské úřady několik ruských operativců, kteří premiéra sledovali ze Srbska.

Během převratu o volební noci mělo podle prokuratury vstoupit do Černé Hory asi pět set lidí, kteří by v tomto balkánském státě vyvolávali násilnosti a najali profesionální odstřelovače k zabití premiéra.

O několika zadržených lidech v Srbsku, kteří chtěli v Černé Hoře útočit na instituce, koncem října informoval také srbský premiér Aleksandar Vučić. Zároveň podle srbských médií řekl, že v Srbsku byla zaznamenána značná aktivita zahraničních výzvědných služeb, a to z Východu i ze Západu.

Už v říjnu premiér Djukanovič obvinil veřejně Moskvu, že financuje volební kampaně opozičních stran, které se snaží zabránit integraci země do Severoatlantické aliance a Evropské unie. Ministři zahraničí členských států NATO loni vyzvali Černou Horu, aby zahájila přístupová jednání a stala se 29.

členem Aliance. Moskva v reakci pohrozila, že pokusy o rozšiřování NATO povedou k odvetným opatřením. „Rusové se aktivně podílí na financování tradičních opozičních a pro-ruských stran zastávajících ruské zájmy na Balkáně. Myslím, že tak činí skrze oligarchy a tajné finanční toky ze Srbska a Republiky srbské. Jednoduše negativně ovlivňují vnitřní politiku jiného státu,“ prohlásil Djukanovič.

Náměstkyně náměstkyně generálního tajemníka NATO Rose Gottemoeller ale nedávno ujistila, že přistoupení Černé Hory mezi spojence probíhá zatím hladce i přes silný odpor Ruska.

Oficiálně se vstup země do NATO očekává v průběhu roku 2017, jakmile všech 28 členských států ratifikuje přístupové dohody s Černou Horou ve svých parlamentech.

inc natoaktual.cz