natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Ruslan odstartoval z Kyjeva v 11. Obří letoun Češi využívají do boje

  19. března 2020  9:39,  aktualizováno  11:07
  Služby tohoto stroje česká armáda v minulosti využila už mnohokrát. Přepravoval obrněnce, vrtulníky i vybavení do bojových operací a misí po celém světě. Afghánistán, Irák nebo Mali. Tentokrát stroj An-124 Ruslan posílá do boje proti šíření nového koronaviru. V Číně vyzvedne nevídanou zásilku respirátorů, roušek, brýlí a testů. Celkem 106 tun nákladu.  

  Obří letoun An-124 Ruslan v obležení návštěvníků Dnů NATO v Ostravě | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  „Každý den jedno malé vítězství. Obří Ruslan právě odletěl z Kyjeva směr Čína,“ napsal na twitteru ministr obrany Lubomír Metnar. Podle něj jde o jeden z největších transportů zdravotnického materiálu.

  Transportní letoun An-124 Ruslan na otočku z čínského Šen-čenu přivezeze najednou celkově 106 tun akutně potřebného vybavení.

  FOTOGAFIE

  Antonov An-124 Ruslan na Dnech NATO v Ostravě
  Vykládka obrněnce Lynx z transportního letounu AN-124 Ruslan na letišti v...
  Obří letoun An-124 Ruslan v obležení návštěvníků Dnů NATO v Ostravě
  Obří transportní letoun An-124 Ruslan přistává na mošnovském letišti s nákladem

  Celkově 134 nákladních palet bude obsahovat 2 miliony respirátorů N95, 5 milionů roušek, 80 tisíc ochranných brýlí, 120 tisíc ochranných obleků a 50 tisíc testů na koronavirus.

  Vrátit by se měl už v sobotu. S nákladem přistane na pardubickém letišti. Ministerstvo obrany přitom nevylučuje, že v případě potřeby mohou další lety tohoto nákladního stroje následovat.

  Stroj An-124 (v kódu NATO Condor) byl považován za největší sériově vyráběný letoun světa – větší byl jen An-225 Mrija, ten byl ale sestrojen jen jeden. Monstrum dokáže přepravit až 120 tun nákladu. Prototyp vzlétl už v roce 1982, sériová výroba byla zahájena až o čtyři roky později.

  Trasa letu transportního stroje An-124 Ruslan z Ukrajiny do Číny

  Služby obřích strojů Ruslan česká armáda využívá už řadu let. Stejně jako další státy NATO. Kvůli nedostatku vlastních transportních kapacit si spojenci velkokapacitní letouny pronajímají v rámci takzvaného programu SALIS od ukrajinské společnosti Avialinii Antonova a dříve také od ruské firmy Volga-Dněpr, které spolu úzce kooperovaly.

  An-124 Ruslan

  • Rozpětí: 73,3 m
  • Délka: 69,1 m
  • Výška: 20,8 m
  • Hmotnost: 175 tun
  • Max. zatížení: 150 tun
  • Pohon: 4× Progress D-18T
  • Max. rychlost: 865 km/h
  • Dolet: až 16 000 km (s max. zátěží 4 500 km)

  Zdroj: Antonov

  Ukrajinská společnost ale v roce 2016 ukončila s ruskou firmou spolupráci kvůli ruské anexi Krymu a akcím na východě země. A ruská firma pak v roce 2018 přišla oznámením, že od už nebude státům NATO vojenský náklad přepravovat.

  Česká armáda sama nemá vlastní kapacity pro strategickou přepravu nadrozměrných nákladů. V programu SALIS (Strategic Airlift Interim Solution) má stejně jako další účastnické státy zamluvený určitý počet letových hodin, které v případě potřeby může využít.

  V minulosti stroje mnohokrát využila například pro přepravu obrněnců nebo vrtulníků do Afghánistánu. Při více jak 60 letech přepravily obří antonovy českým vojákům více než 4 200 tun materiálu. Také do Iráku, afrického Mali nebo letcům pro ochranu Islandu. Co do přepravní kapacity má podobné parametry jen americký stroj C-5 Galaxy.

  Ačkoliv armáda neuvádí, kolik pronájem stroje na cestu do Číny stojí, lze to odvozovat z minulosti. Ještě v roce 2018 si ukrajinská společnost účtovala za letovou hodinu až 37 tisíc eur, ruská firma Volga-Dněpr chtěla 23 300 eur.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media