Raketa odstartovala ve středu v 8:15 SELČ, potvrdil mluvčí ministerstva obrany Vadim Koval. O jaký typ rakety šlo, neuvedl. "Nová mezikontinentální balistická raketa je určena k posílení schopností strategických raketových sil Ruska, včetně překonání protiraketové obrany," konstatoval Koval.
Moskva vyzkoušela novou raketu jen dva dny poté, co NATO na svém summitu v americkém Chicagu oznámilo spuštění svého protiraketového štítu. Nová ruská střela je údajně díky novému tuhému palivu schopná snadněji proniknout protiraketovou obranou.
"Jednou ze zvláštností je využití nového paliva, které umožňuje zkrátit dobu, kdy jsou v chodu raketové motory v aktivní části letové dráhy rakety. Výsledkem budou větší možnosti překonat protiraketovou obranu," prozradil agentuře Interfax zdroj z raketového průmyslu.
První zkouška byla podle některých ruských médií provedena už loni 27. září, ale skončila nezdarem, když raketa dopadla deset kilometrů od místa startu.
Podle odborníků by mohlo jít o další zdokonalený stupeň raket Topol-M respektive Jars.
"Jars je na první pohled prakticky totožná jako Topol, jenže nese několik hlavic," uvedl expert na vojenství a publicista Lukáš Visingr. V úvahu podle něj připadá také ruský raketový projekt Avangard, který zatím obestírá řada tajemství. "Neví se přesně, jak střela vypadá. Spekuluje se o tom, že jde o další stupeň raket s více hlavicemi," řekl Visingr.
Nová raketa má být vybavena individuálně naváděnými hlavicemi a nespecifikovanými prostředky pro překonání štítu. "Raketa byla postavena s maximálním využitím stávajících komponent a s novými prvky a technologiemi vyvinutými v průběhu výroby páté generace raketových systémů," oznámilo pouze ministerstvo obrany.
Moskva zapojila obří radar proti raketám
Moskva protestuje proti plánům USA a NATO na vytvoření protiraketového štítu, který prý sníží odstrašující potenciál ruských jaderných zbraní. Na druhou stranu však kromě testu nové rakety ve středu Moskva zapojila zcela nový obří radar včasné výstrahy před balistickými raketami.
Výkonné zařízení s označením Voroněž-M, dvakrát větší než stávající radarové systémy, stojí poblíž Irkutsku a je schopné sledovat oblast od Indie až po Spojené státy.
Dokáže odhalit balistické střely až na 6 tisíc kilometrů. "Stanice má obrovské možnosti a hraje klíčovou roli v systému včasného varování před balistickými raketami," citovala agentura Ria Novosti šéfa ruských kosmických sil Olega Ostapenka.