Rusko otestovalo tři balistické střely v jediný den

Vydáno 13.10.2016
Ruská armáda má za sebou ojedinělý test svých strategických raketových sil. Během jediného dne uskutečnila tři testy mezikontinentálních balistických střel. Test přišel během současné roztržky Moskvy a Washingtonu ohledně situace v Sýrii.  

Ruské strategické síly během vojenské přehlídky v Moskvě | foto: Ruské ministerstvo obrany

Podle ruského ministerstva byla první mezikontinentální balistická střela odpálena z jaderné ponorky ruské tichomořské flotily v Ochotském moři a dopadla na vojenské střelnici na Dálném východě.

Další střela byla odpálena později z opačného směru z ponorky Severní flotily z Barentsova moře a dopadla na střelnici na severozápadě Ruska.

Odděleně od těchto testů ruské raketové vojsko vyzkoušelo také střelu RS-12M Topol. Vypálena byla z rampy v Plesecku v severním Rusku a dopadla na Kamčatce. „Cvičná hlavice zasáhla simulovaný cíl na střelnici na poloostrově Kamčatka,“ uvedlo ministerstvo v oficiálním prohlášení.

Už počátkem roku Moskva avizoval, že letos uskuteční celkem 16 zkoušek balistických střel. Příští rok chce počet cvičných odpalů ještě navýšit.

Zkoušky balistických střel přicházejí zrovna v době, kdy vrcholí roztržka mezi Moskvou a Washingtonem ohledně situace v Sýrii. Rusko v Radě bezpečnosti OSN vetovalo francouzsko-španělský návrh rezoluce požadující příměří a zřízení bezletové zóny v syrském Aleppu. Hlasovalo se také o ruském protinávrhu, který naopak neprošel u západních diplomatů.

Cílem francouzsko-španělské rezoluce bylo umožnit průjezd humanitárních konvojů k obyvatelům největšího syrského města sužovaného těžkými boji a nálety vládních a ruských letounů.

Především kvůli zamýšlenému zastavení vojenských letů odmítlo Rusko jako jeden z pěti stálých členů rady s právem veta rezoluci schválit. Proti hlasovala i Venezuela, zdržela se Čína a Angola. Ostatních 11 států bylo pro.

Ruský protinávrh rezoluce o příměří v syrském Aleppu následně nezískal v Radě bezpečnosti OSN dostatečný počet hlasů. Západ chtěl zřízení bezletové zóny, s níž tento text nepočítal.

Rusko však podle některých diplomatů chtělo západní země dostat do situace, kdy se i ony vysloví proti příměří v Aleppu, a proto předložilo vlastní protinávrh. Ten kladl důraz na oddělení bojovníků opozice proti syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi od radikálů Fronty dobytí Sýrie (bývalé An-Nusry) a na odsunu ozbrojenců této teroristické organizace z Aleppa. O bezletové zóně požadované USA a jejich spojenci se však nezmiňoval.

inc natoaktual.cz