natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Vzpomínka na Rumsfelda, když zpíval česky na schodech Pentagonu

  2. července 2021  12:34
  V 88 letech zemřel americký exministr obrany Donald Rumsfeld. Kromě toho, že se „jestřáb z Pentagonu“ do dějin zapsal jako jedna z hlavních strůjců americké války proti teroru v Afghánistánu a Iráku po teroristických útocích na New York a Washington z 11. září 2001, mám na něj jednu krátkou osobní vzpomínku.  

  Donald Rumsfeld jako ministr obrany v roce 2005 před Pentagonem | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

  Je konec října 2005. V tom slunečném, ale chladném ránu před Pentagonem čekáme s ostatními novináři na tehdejšího českého ministra obrany Karla Kühnla. Do jeho příjezdu zbývá ještě několik minut.

  V tu chvíli ze dveří největší administrativní budovy světa najedou vychází americký ministr obrany Donald Rumsfeld. Po schodech k přistavené limuzíně vyprovází jiného diplomata. Až později zjistíme, že je to patrně irácký premiér. Pár zdvořilostí a rozloučení.

  Všichni čekáme, že pak znovu zamíří do budovy, jenže Rumsfeld zamíří rovnou k nám a vyptává se, na co tady ještě čekáme a odkud vlastně jsme.

  „Vy jste z České republiky? Umíte československy?“ překvapivě míří k našemu hloučku. Ochranka jednoho z nejmocnějších mužů Bushovy administrativy zpozorní.

  „Aj lúčka, lúčka široká, roste na ní tráva...“ zpívá k našemu údivu Rumsfeld perfektní češtinou a nechává si od nás přeložit slova lidové písničky do angličtiny. V očividně dobré náladě hned vysvětluje, že jako malý kluk vyrůstal v padesátých letech v Chicagu, kde dosud žije velmi početná česká komunita.

  „Jezdili jsme autobusem na fotbal a na zápasy a mnoho lidí v zápasnickém týmu pocházelo z Československa,“ konstatoval Rumsfeld. Dlouhé cesty si prý krátili zpěvem a tehdy se prý některé písničky naučil. „Kdo byl v Chicagu, je v Československu jako doma,“ dodal tehdy třiasedmdesátiletý politik.

  Fakt, že se má za okamžik setkat s českým ministrem obrany, jde v tu chvíli stranou. Rumsfeld k nelibosti svého mluvčího vzpomínal, že dokonce Silvestr v roce 1973 prožil s rodinou právě v tehdejším Československu. To ještě působil jako americký ambasador při NATO v Bruselu.

  „Dovolili mi přijet. Byli jsme v Plzni, jestli se dobře pamatuji. Češi jsou báječní. Je to krásná země,“ vzpomněl Rumsfeld.

  Čestná stráž v uniformách na schodech je v pozoru. Kolona s ministrem Kühnlem je tady. Rumsfeld zvážní, otáčí se a jde jej přivítat. Nečekané zpívání a neplánovaný rozhovor na schodech Pentagonu rázem končí.

  Mimochodem, ta fotka je autentická.

  Lubomír Světnička natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media