Je konec října 2005. V tom slunečném, ale chladném ránu před Pentagonem čekáme s ostatními novináři na tehdejšího českého ministra obrany Karla Kühnla. Do jeho příjezdu zbývá ještě několik minut.
V tu chvíli ze dveří největší administrativní budovy světa najedou vychází americký ministr obrany Donald Rumsfeld. Po schodech k přistavené limuzíně vyprovází jiného diplomata. Až později zjistíme, že je to patrně irácký premiér. Pár zdvořilostí a rozloučení.
Všichni čekáme, že pak znovu zamíří do budovy, jenže Rumsfeld zamíří rovnou k nám a vyptává se, na co tady ještě čekáme a odkud vlastně jsme.
„Vy jste z České republiky? Umíte československy?“ překvapivě míří k našemu hloučku. Ochranka jednoho z nejmocnějších mužů Bushovy administrativy zpozorní.
„Aj lúčka, lúčka široká, roste na ní tráva...“ zpívá k našemu údivu Rumsfeld perfektní češtinou a nechává si od nás přeložit slova lidové písničky do angličtiny. V očividně dobré náladě hned vysvětluje, že jako malý kluk vyrůstal v padesátých letech v Chicagu, kde dosud žije velmi početná česká komunita.
„Jezdili jsme autobusem na fotbal a na zápasy a mnoho lidí v zápasnickém týmu pocházelo z Československa,“ konstatoval Rumsfeld. Dlouhé cesty si prý krátili zpěvem a tehdy se prý některé písničky naučil. „Kdo byl v Chicagu, je v Československu jako doma,“ dodal tehdy třiasedmdesátiletý politik.
Fakt, že se má za okamžik setkat s českým ministrem obrany, jde v tu chvíli stranou. Rumsfeld k nelibosti svého mluvčího vzpomínal, že dokonce Silvestr v roce 1973 prožil s rodinou právě v tehdejším Československu. To ještě působil jako americký ambasador při NATO v Bruselu.
„Dovolili mi přijet. Byli jsme v Plzni, jestli se dobře pamatuji. Češi jsou báječní. Je to krásná země,“ vzpomněl Rumsfeld.
Čestná stráž v uniformách na schodech je v pozoru. Kolona s ministrem Kühnlem je tady. Rumsfeld zvážní, otáčí se a jde jej přivítat. Nečekané zpívání a neplánovaný rozhovor na schodech Pentagonu rázem končí.
Mimochodem, ta fotka je autentická.