natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Cenu Arnošta Lustiga získal někdejší velitel Speciálních sil Karel Řehka

  17. května 2019  9:12
  Prestižní cenu Arnošta Lustiga za odvahu, statečnost, lidskost a spravedlnost převzal ve čtvrtek brigádní generál Karel Řehka. Někdejší velitel českých Speciálních sil je v pořadí osmým laureátem. Ocenění založila před lety Česko-izraelská smíšená obchodní komora.  

  Generál Karel Řehka | foto: AČR

  Ocenění převzal v rezidenci primátora hlavního města Prahy a stal se tak v pořadí již osmým držitelem. Před ním ji získali například pražský biskup Václav Malý, hlasatelka Kamila Moučková, válečný veterán a novinář Bedřich Utitz či spisovatel Jiří Stránský.

  Cenu mu předali ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček a předseda Výboru Ceny Arnošta Lustiga profesor Jan Pirk.

  „Cenu Arnošta Lustiga vnímám jako připomínku a odkaz statečného člověka a také jako snahu rozvíjet a zlepšovat naši společnost propagací nejušlechtilejších hodnot na žijících příkladech, na vzorech,“ prohlásil Řehka. Laureáti byli podle něj v minulosti často lidé, kteří denně museli svádět boj s nepřízní osudu, museli čelit nesmírně těžkým výzvám a životním zkouškám.

  Čtyřiačtyřicetiletý Řehka pochází z Tišnova. Vystudoval Vojenské gymnázium v Opavě a absolvoval Vysokou školu pozemního vojska ve Vyškově a Královskou vojenskou akademii v Sandhurstu v Británii. Prošel také prestižním kurzem Rangers v USA.

  Má za sebou zahraniční mise v Kosovu a hned tři bojová nasazení v Afghánistánu. Velel 601. skupině Speciálních sil z Prostějova a posléze také jako šéf Ředitelství speciálních sil na ministerstvu obrany. Od loňského srpna je zástupcem velitele Mnohonárodní divize severovýchod v polském Elblagu. Je autorem knihy Informační válka. Věnuje se teorii ozbrojených konfliktů i hybridní války.

  „To, co máme v České republice, není samozřejmost. Nebylo to zadarmo a nemusí to být věčně. Já sám se nepovažuji za statečného a spravedlivého člověka. Tuto cenu přijímám s obrovskou pokorou jako jeden z mála vojáků naší generace,“ uvedl Řehka.

  Šéf české diplomacie Tomáš Petříček označil generála Řehku za symbol toho, čím chce Česká republika být, tedy „hrdou zemí, která své zájmy dokáže obhajovat se spojenci v celosvětovém měřítku“.

  Podle profesora Jana Pirka chtěl výbor zvolením mladšího kandidáta jeho generaci ukázat, že v české společnosti nežijí pouze hrdinové druhé světové války nebo protikomunistického oboje. „Žijí tu takoví frajeři, z nichž by si lidé měli brát příklad,“ uvedl.

  S Cenou Arnošta Lustiga je spojen šek na 200 tisíc korun, které se generál Karel Řehka rozhodl věnovat na dobročinné účely. Částku rozdělí mezi Nadační fond obětem holocaustu, pacientskou organizaci založenou rodiči dětí nemocných Duchennovou svalovou dystrofií, dále pak Vojenský fond solidarity, který pomáhá vojákům a vojákyním, jejich dětem a rodinám, které se ocitly v tíživé životní situaci a peníze věnuje i Nadačnímu fondu speciálních sil, který pomáhá obětem úrazů s trvalými následky či pozůstalým z řad pracovníků speciálních sil AČR nebo osob působících v jejich prospěch.

  Cenu založila v roce 2011 Česko-izraelská smíšená obchodní komora a v jejím Výboru zasedá například publicista Jefim Fištejn, generální ředitel České televize Petr Dvořák, rektor Univerzity Karlovy v Praze Tomáš Zima nebo předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media