natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Raketová jednotka je u Baltu. Zapojí se do největších střeleb NATO

  3. června 2019  16:09
  Vojáci ze strakonického 25. protiletadlového raketového pluku dorazili k pobřeží Baltského moře. V Polsku se zapojí do rozsáhlého aliančního cvičení Tobruq Legacy, jehož součástí jsou i dosud největší raketové střelby v historii NATO.  

  Bojové střelby z komplexu 2K12 KUB u Baltu | foto: Jan Kouba, AČR

  Část stotřicetičlenné jednotky cestovala do Polska i s technikou po železnici už v pátek. Zbytek pak na cvičení cestoval o víkendu letecky. Do rozsáhlého cvičení protivzdušné obrany se zapojí na 5 tisíc vojáků z dvaceti zemí. A v řadě aspektů bude naprosto unikátní.

  Poprvé v historii cvičení, jež se koná pravidelně od roku 2015 a jehož název odkazuje na druhoválečné boje u severoafrického přístavu Tobruk, budou vojáci nacvičovat také obranu proti balistickým střelám.

  Fotografie

  Nakládání techniky na cvičení u Baltu
  Ostré střelby českých vojáků z protiletadlového komplexu 2K12 KUB na pobřeží...
  Ostré střelby českých vojáků z protiletadlového komplexu 2K12 KUB na pobřeží...
  Ostré střelby českých vojáků z protiletadlového komplexu 2K12 KUB na pobřeží...

  „Cvičení se zaměří na prohloubení interoperability a sladění činností a procedur jednotek v rámci společných protivzdušných operací Severoatlantické aliance. Prověří také schopnosti jednotek při velení a řízení podle norem a procedur NATO,“ uvedl velitel 25. protiletadlového raketového pluku a zároveň řídící cvičení za českou stranu Ján Sedliačik.

  Součástí cvičení pak budou i bojové střelby z protiletadlových raketových kompletů. Probíhat budou ve dne i v noci a zapojí se do nich téměř všechny cvičící jednotky. Z různých typů protiletadlových systémů budou postupně odpáleny až dvě stovky řízených střel.

  Půjde tak o nejrozsáhlejší protiletadlové střelby spojenců. Společné střelby několika spojeneckých zemí se už sice v minulosti uskutečnily, nikdy se jich však nezúčastnilo tolik států a nestřílelo se takové množství raket z různých zbraňových systémů.

  Čeští vojáci se do taktického cvičení i střeleb zapojí s protiletadlovými raketovými systémy 2K12 KUB a RBS-70. Střílet budou 12 raket ze systému 2K12 KUB a 4 rakety ze systému RBS-70.

  „Jednotka bude rozpoznávat minimálně jeden vzdušný cíl jako vlastní a na ostatní cíle povede palbu. Vojáci si procvičí soustředěnou střelbu více kompletů stejné kategorie proti jednomu cíli, rozdělení více cílů několika kompletům i vedení střelby jednotlivými a řadami raket,“ nastínil velitel 251. protiletadlového raketového oddílu Alan Dubový, který bude řídit střelby českých vojáků.

  Zapojí se i letectvo

  Do cvičení se také zapojí vzdušné síly několika států NATO. Letouny, mezi kterými nemají chybět stroje JAS-39 Gripen a L-159 ALCA z 21. základny taktického letectva z Čáslavi, budou pozemním jednotkám simulovat vzdušného protivníka. Piloti si zároveň souběžně procvičí taktiku při překonávání pozemní protivzdušné obrany.

  Letos jde už o pátý ročník cvičení protivzdušné obrany, za jehož vznikem i pojmenováním stojí čeští a slovenští vojáci. V roce 2015 společně přišli s nápadem, aby se jednotky protivzdušné obrany různých aliančních armád pravidelně setkávaly a společně cvičily.

  Od té doby se z něj stalo největší cvičení jednotek pozemní protivzdušné obrany v rámci Severoatlantické aliance. V roli hostitelské země, kde cvičení probíhá, se pravidelně státy NATO střídají.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media

  Cookies (seznam)