natoaktual.cz

Izraelské radary prošly vojenskými zkouškami. Armáda na ně čekala dlouhé roky

21. dubna 2023  14:18,  aktualizováno  19:57
Česká armáda v pátek ukončila vojskové zkoušky nových mobilních 3D radarů MADR izraelské výroby. Prošly. Dodavatel má do konce července ještě odstranit některé drobné nedostatky a armáda pak radary, známé z izraelského protiraketového systému „Iron Dome“, nasadí do služby ještě do konce roku.  

Radar EL/M 2084 izraelského výrobce Elta | foto: Elta Systems

Nahradí přesluhující a dávno nevyhovující radary ještě sovětské výroby, které jsou umístěny na stacionárních stanovištích po České republice už od 80. let minulého století. Zajistí armádě přehled o vzdušné situaci ve výškách od 100 do 3 000 metrů.

Vojskové zkoušky prodlužovaly kritické nedostatky, které musel izraelský výrobce Elta Systems odstranit. Šlo o problémy s integrací nových radarů do národního systému velení a řízení, nedodání kompletní technické a provozní dokumentace a bezpečnostní dokumentace informačního systému.

Podle Zdeňka Patery ze sekce rozvoje sil ministerstva, který je garantem projektu, byly poslední technické nedostatky radiolokátorů odstraněny v dubnu. Do konce července musí dodavatel odstranit ještě zbývající drobné vady, které se týkají především dokumentace a nemají vliv na bojeschopnost systému.

„Vše se firma zavázala odstranit do 31. července. Nicméně se nejedná o nedostatky, které by negativně ovlivnily zavedení radiolokátorů do výzbroje české armády,“ konstatoval Patera. Podle hodnotící komise voskových zkoušek radary splňují všechny specifikace. Výslednou zprávu dostane v pondělí k podpisu náčelník Generálního štábu Karel Řehka.

V Česku je momentálně pět z osmi objednaných radarů. Jejich přebírání začne už 2. května a následně budou zavedeny do výzbroje 26. pluku velení, řízení a průzkumu.

Pět radarů bude umístěných na stacionárních vojenských stanovištích pro integrovaný systém protivzdušné a protiraketové obrany NATO (NATINAMDS). Zbylé tři budou k dispozici pro ochranu strategických cílů a objektů důležitých pro obranu státu v rámci národního pohotovostního systému protivzdušné obrany ČR a pro nasazení v případ potřeby spojenců.

Ministerstvo slibuje armádě nové radary minimálně už od roku 2004. Vážná debata o nahrazení nevyhovujících radiolokátorů ale začala v roce 2007. Mezivládní dohoda na dodávky izraelských radarů ELM-2084 MMR na podvozcích Tatra za 3,5 miliardy korun s DPH pak byla podepsána v prosinci 2019

„Byla to dlouhá cesta k moderním radarům pro naši armádu, které jí byly přislíbeny poprvé už před 16 lety,“ uvedla ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Upozornila, že nákup radarů sliboval jako prakticky hotový už její předchůdce Martin Stropnický (ANO). “Nakonec to trvalo dlouhých osm let, ale MADR má vojskové zkoušky a jsem ráda, že vojáci mohou nové radary konečně začít používat,“ dodala.

Nové radary platí za světovou špičku. Jsou součástí izraelského systému protivzdušné a protiraketové obrany „Iron Dome“ (Železná kopule). Kromě izraelské armády radar používají i další země, například Kanada. Stejné typy radiolokátorů se chystá zavést do výzbroje také Slovensko nebo Maďarsko.

Podle Patery v Česku dosud používaná sovětská technika již několikanásobně překročila svůj životní cyklus. „Svými parametry a schopnostmi se technologicky nedá srovnávat s nově pořízenými radiolokátory z hlediska dosahu radiolokátorů, jejich přesnosti v detekci i schopnostmi detekce široké škály cílů od letounů, UAV až po raketovou a minometnou munici (C-RAM),“ konstatoval Patera.

Podle bývalého ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO), který se o nákup radarů zasloužil a za jehož éry došlo k podpisu kontraktu, jde o strategický projekt. “Jsem rád, že dnes úspěšně prošel 3D radar MADR vojskovými zkouškami. Je to velice důležitý prvek protivzdušné obrany a jeden z prvních strategicky významných projektů, který se nám s kolegy podařilo uzavřít,“ uvedl.

Vývoj nákupu radarů MADR

Pro armádu je nákup nových radarů klíčový. Současná technika ještě sovětské výroby totiž hlídá český vzdušný prostor od poloviny 80. let a už dvakrát překročila svoji životnost. Ministerstvo slibuje armádě nové radary už od roku 2004.

  • Srpen 2016: Ministerstvo obrany obdrželo tři nabídky na dodávku 3D radiolokátorů MADR. O obchod za zhruba 3,5 miliardy korun se ucházela Francie, Izrael a Švédsko.
  • Prosinec 2016: Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) oznámil, že obrana nakoupí izraelskou technologii. Radary má dodat izraelská státní společnost IAI Elta.
  • Leden 2017: Smlouva na dodávku osmi moderních radarů pro českou armádu od izraelského státního výrobce by měla být podepsána do dvou měsíců, řekl při návštěvě Izraele Stropnický.
  • Prosinec 2017: Odcházející ministr obrany Martin Stropnický označil zakázku za připravenou k podpisu s tím, že ji novému ministrovi předává doslova v "mašličkách".
  • Leden 2018: Ministryně obrany Karla Šlechtová (za ANO) nechala po nástupu do funkce prověřovat chystané "velké" zakázky
  • Květen 2018: Ministryně obrany Šlechtová oznámila, že inspekce ministerstva obrany zjistila ohledně zakázky „extrémně závažné nálezy“. Věc na její podnět začala prošetřovat Vojenská policie. Ministryně prohlásila, že zakázku nechala prošetřit na základě zprávy Vojenského zpravodajství. Při následném jednání sněmovní komise pro kontrolu činnosti Vojenského zpravodajství se ale ukázalo, že zpráva tajné služby žádné takové závěry neobsahuje.
  • Prosinec 2018: Ministerstvo obrany potvrdilo, že smlouvu na nákup radarů podepíše do poloviny roku 2019.
  • Červenec 2019: Vojenská policie ukončila prověřování zakázky na mobilní radary za několik miliard korun pro českou armádu. Případ odložila, protože nezjistila, že byl spáchán trestný čin.
  • Září 2019: Izraelská strana poslala do Prahy novou nabídku, která je stejná jako ta předchozí – 8 radarů za 3,5 miliardy korun. Smlouvu podepsala obrana v prosinci 2019.
inc natoaktual.cz
zpět na článek