Na první dobrovolné cvičení nastoupilo 15 mužů a žena

Vydáno 04.10.2016
Do pilotního dobrovolného armádního cvičení ve Vyškově nastoupilo 15 zájemců. Muži i žena, kteří s vojenskou službou nemají žádnou zkušenost, ale chtějí nějakým způsobem přispět k obraně státu. Když výcvik úspěšně zvládnou, stanou se vojáky v záloze.  

Ve Vyškově ukončilo šestitýdenní výcvik 67 nových příslušníků Aktivních záloh | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Šestitýdenní základní výcvik začal v pondělí. Díky novým branným zákonům, platným od počátku července, se mohou občané České republiky mimo stav ohrožení státu nebo mimo válečný stav dobrovolně účastnit vojenských cvičení a stát se tak vojáky v záloze.

Dobrovolné cvičení je určeno pro muže i ženy, kteří dosáhli osmnácti let a kteří nebyli „na vojně“. Jde o historicky první takové cvičení. Armáda od léta eviduje 895 dobrovolníků. Po tomto pilotním kurzu budou podle generálního štábu následovat další další dobrovolná cvičení a větším počtem zájemců.

Dobrovolníci absolvují výcvik ve Vyškově zároveň s novými rekruty, kteří se stanou profesionálními vojáky, ale také zájemci o službu v Aktivní záloze.

„To podstatné je, že mě ten zájem příjemně překvapil. Nejprve byla kolem dobrovolného cvičení velká skepse. A všichni říkali: To ne! To nikoho nebude zajímat. A to není pravda! Tito lidé, kteří se přihlásili - tento vzorek společnosti - na mě dělá hrozně dobrý dojem. Je zřejmé, že není pravda,“ uvedl ministr obrany Martin Stropnický.

Ten přijel nové rekruty i dobrovolníky do Vyškova osobně podpořit. Během dobrovolného cvičení se účastníci naučí totéž, co záložáci – střelbu z útočné pušky, základy bojové taktiky, chemickou, zdravotní a topografickou průpravu.

Úspěšní absolventi výcviku se stanou vojáky v záloze. Mají také nárok za dobrovolné cvičení získat odměnu ve výši tisíc korun za kalendářní měsíc, kdy cvičení proběhlo.

Otevře se jim pak možnost vstoupit mezi příslušníky Aktivních záloh. Ti pak za účast na dobrovolném šestitýdenním cvičení základní přípravy dostávají služné v hodnosti vojína ve výši 9 900 korun měsíčně.

Na vlastní žádost pak může být nasazen například k odstraňování následků živelních pohrom. Pokud by došlo k ohrožení státu nebo válečnému stavu, pak by vojáci v záloze byli v případě mobilizace povoláváni prioritně.

„Je to pro mě hlavně zkouška. Když zjistím, že to půjde, chtěla bych vstoupit do Aktivní zálohy. Očekávám, že teď to bude hlavně dřina. Doufám, že se seznámím se zbraněmi a naučím se, jak bránit v případě potřeby svoji zem,“ uvedla zatím jediná žena mezi dobrovolníky Simona Favero.

inc natoaktual.cz