natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Protiraketový systém NATO nebude hned, míní experti

  16. března 2007  12:25
  NATO se sice nebude angažovat v jednáních o umístění amerických základen v České republice a Polsku, ale chce rychle začít politickou debatu o vlastním systému. Americké aktivity jsou pro Alianci sice impulsem, ale vlastní systém nevybuduje okamžitě, tvrdí experti.  

  ČTĚTE SPECIÁL: Vše o radarové stanici v ČR

  Generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer oznámil, že se NATO nebude zapojovat do vzájemných jednání mezi USA, Českou republikou a Polskem o umístění protiraketových základen na jejich území.

  Připustil nicméně, že americké záměry urychlily diskusi o strategické protiraketové obraně v rámci NATO. Právě diskuzi uvnitř Aliance hlasitě požaduje hlavně Německo.

  Kancléřka Angela Merkelová je právě na návštěvě Polska a chce polské představitele odradit od jednání na vlastní pěst ohledně plánovaného protiraketového systému.

  Libor Frank, bezpečnostní expert z Univerzity obrany
  Aktivity USA ohledně protiraketové obrany představují impuls pro NATO. O vlastní alianční obraně se zatím jen diskutuje a v porovnání s USA je posun velmi málo zřetelný.

  Bilaterární jednání Američanů jsou proto pobídkou pro NATO, aby už jen nečekalo. Snahy aliance jsou zatím jen jakýmsi doháněním USA, vždyť Američané už jednání o samotném rozmísťování jednotlivých prvků protiraketové obrany. Uvnitř Aliance je to běh na dlouhou trať.

  Petr Suchý, politolog z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity
  Není úplně jisté, že debata přinese hmatatelný výsledek, který by přiměl Česko a Polsko od bilaterárních jednání s USA odstoupit. V případě německého postoje jde spíše o snahu ustoupit Rusku, což nepovažuji zrovna za příliš šťastné a to nejen ve vztahu k protiraketové obraně. Jakmile Rusko zjistí, že takový taktika funguje, bude toho využívat i v jiných záležitostech.

  Štefan Füle, český velvyslanec při NATO
  Zatím stále existují dva paralelní procesy. Zahajovaná bilaterární jednání USA se dvěma členskými zeměmi a alianční proces, který má připravit půdu pro politické rozhodování v NATO.

  Všichni se snažíme tyto dva procesy sblížit, co nejvíce to bude možné a to i v čase. Není zatím ambicí NATO nahrazovat jeden proces druhým. Jde o to, jak po sblížení procesů co nejlépe propojit jednotlivé systémy do celkové architektury protiraketové obrany s aliančním přikrytím.

  Jan Závěšický, politolog z Mezinárodního politologického ústavu
  Skutečnost, že Severoatlantická aliance chce debatovat problematiku protiraketové obrany není přinejmenším ve světle loňského summitu v Rize žádným překvapením. Protiraketový systém ostatně ani nikdy nebyl tématem stojícím výlučně mimo NATO.

  V budoucnosti lze očekávat realizaci takového systému právě v rámci Aliance, neboť k tomu vedou důvody politického i ekonomického charakteru. Navíc tím bude posílena role a smysl NATO v 21. století.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media