natoaktual.cz

Protiraketový systém NATO nebude hned, míní experti

16. března 2007  12:25
NATO se sice nebude angažovat v jednáních o umístění amerických základen v České republice a Polsku, ale chce rychle začít politickou debatu o vlastním systému. Americké aktivity jsou pro Alianci sice impulsem, ale vlastní systém nevybuduje okamžitě, tvrdí experti.  

ČTĚTE SPECIÁL: Vše o radarové stanici v ČR

Generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer oznámil, že se NATO nebude zapojovat do vzájemných jednání mezi USA, Českou republikou a Polskem o umístění protiraketových základen na jejich území.

Připustil nicméně, že americké záměry urychlily diskusi o strategické protiraketové obraně v rámci NATO. Právě diskuzi uvnitř Aliance hlasitě požaduje hlavně Německo.

Kancléřka Angela Merkelová je právě na návštěvě Polska a chce polské představitele odradit od jednání na vlastní pěst ohledně plánovaného protiraketového systému.

Libor Frank, bezpečnostní expert z Univerzity obrany
Aktivity USA ohledně protiraketové obrany představují impuls pro NATO. O vlastní alianční obraně se zatím jen diskutuje a v porovnání s USA je posun velmi málo zřetelný.

Bilaterární jednání Američanů jsou proto pobídkou pro NATO, aby už jen nečekalo. Snahy aliance jsou zatím jen jakýmsi doháněním USA, vždyť Američané už jednání o samotném rozmísťování jednotlivých prvků protiraketové obrany. Uvnitř Aliance je to běh na dlouhou trať.

Petr Suchý, politolog z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity
Není úplně jisté, že debata přinese hmatatelný výsledek, který by přiměl Česko a Polsko od bilaterárních jednání s USA odstoupit. V případě německého postoje jde spíše o snahu ustoupit Rusku, což nepovažuji zrovna za příliš šťastné a to nejen ve vztahu k protiraketové obraně. Jakmile Rusko zjistí, že takový taktika funguje, bude toho využívat i v jiných záležitostech.

Štefan Füle, český velvyslanec při NATO
Zatím stále existují dva paralelní procesy. Zahajovaná bilaterární jednání USA se dvěma členskými zeměmi a alianční proces, který má připravit půdu pro politické rozhodování v NATO.

Všichni se snažíme tyto dva procesy sblížit, co nejvíce to bude možné a to i v čase. Není zatím ambicí NATO nahrazovat jeden proces druhým. Jde o to, jak po sblížení procesů co nejlépe propojit jednotlivé systémy do celkové architektury protiraketové obrany s aliančním přikrytím.

Jan Závěšický, politolog z Mezinárodního politologického ústavu
Skutečnost, že Severoatlantická aliance chce debatovat problematiku protiraketové obrany není přinejmenším ve světle loňského summitu v Rize žádným překvapením. Protiraketový systém ostatně ani nikdy nebyl tématem stojícím výlučně mimo NATO.

V budoucnosti lze očekávat realizaci takového systému právě v rámci Aliance, neboť k tomu vedou důvody politického i ekonomického charakteru. Navíc tím bude posílena role a smysl NATO v 21. století.

inc natoaktual.cz
zpět na článek