Štít funguje. Spojenci zneškodnili při cvičení střelu mířící na Evropu

25. října 2017  11:58
Tenhle test protiraketové obrany NATO byl zcela jiný než všechny předchozí. Bojové lodě spojenců totiž během cvičení Formidable Shield u Skotska musely bez předchozího varování zneškodnit balistickou střelu mířící na Evropu i rakety, které cílily na ně.  
Odpálení střely Evolved Sea Sparrow z paluby španělské fregaty Alvaro de Bazan (F 101) | foto: U.S.NAVY
galerie Protiraketová obrana NATO Raketové terče „Mirach“ simulující nepřátelské střely během cvičení... Raketový terč „Firejet“ simulující nepřátelské střely během cvičení... Odpálení střely Evolved Sea Sparrow z paluby španělské fregaty Alvaro de Bazan... Odpálení střely Evolved Sea Sparrow z paluby španělské fregaty Alvaro de Bazan... Odpálení střely SM-2 z paluby USS Mitscher (DDG 57) Německý námořní velitel Andy Uhl, šéf štábu integrované obrany NATO, sleduje... Americký torpédoborec USS Donald Cook (DDG 75) odpaluje antiraketu SM-3 během... Zásah "nepřátelské střely" antiraketou SM-2 během zkoušky protiraketové obrany...

Na raketové střelnici v souostroví Hebridy západně od pobřeží Skotska úspěšně skončilo dosud nevídané cvičení. Spojenci z NATO takové chtějí pravidelně opakovat každé dva roky. Byla to nejkomplexnější prověrka námořních komponentů budovaného protiraketového deštníku NATO.

Štít proti raketám

  • Protiraketový deštník NATO má být plně funkční do roku 2020. To by měly na evropském území vzniknout tři americké základny - radarová stanice v Turecku a dvě základny s antiraketami v Polsku a Rumunsku.
  • Celkově by štít měl stát 650 milionů eur a na dalších 200 milionů eur přijde jeho rozšíření tak, aby byl schopen chránit i civilisty všech členských zemí osmadvacítky.
  • Odpálení balistické střely okamžitě zachytí americké satelity a další citlivé senzory na lodích i na zemi. Informace předají řídicímu středisku, které díky síti radarů a naváděcích systémů vypálené střely zaměří a vypálí proti nim antirakety (interceptory), jež zničí bojovou hlavici i raketový nosič. Jádro budou tvořit americké antirakety SM-3 rozmístěné na lodích systému Aegis (čtyři plavidla už jsou v Evropě) a na základnách v Rumunsku a Polsku (do roku 2018).

Vůbec poprvé během cvičení byly „neohlášeně“ vypáleny cvičné rakety, které měl systém zachytit, sledovat a zneškodnit. Doposud bylo odpálení takových cvičných cílů představujících balistické střely vždy předem avizováno a jejich zneškodnění na sekundu přesně rozplánováno.

Tentokrát měl však scénář nečekaně prověřit kolektivní obranu celé skupiny plavidel Kanady, Francie, Německa, Itálie, Nizozemska, Španělska, Británie a USA zapojených do protiraketové obrany.

V jednu chvíli tak byla odpálena balistická střela středního doletu simulující nepřátelskou raketu mířící na Evropu, ale také několik podzvukových protilodních střel, které měly plavidla chránící kontinent zneškodnit.

Proti balistické střele zasáhl americký torpédoborec USS Donald Cook (DDG 75) a zneškodnil ji řízenou střelou SM-3 Block IB. Detekci, sledování a data pro zničení poskytovala nizozemská velitelská fregata HNLMS De Ruyter. Především díky novému speciálnímu radaru s označením SMART-L schopným detekovat cíle v exo-atmosféře na vzdálenost až dvou tisíc kilometrů.

Současně španělská fregata SPS Alvaro de Bazan (F101) zneškodnila raketou ESSM (Evolved SeaSparrow) jednu z blížících se podzvukových protilodních střel a nizozemská HNLMS Tromp (F803) dvěma raketami stejného typu zbývající dvě protilodní střely.

Hned o dva dny později si pak posádka nizozemské fregaty vyzkoušela zničení dvou nadzvukových střel vypálených z amerických letounů F-16 ze základny v italském Avianu.

„Jsem nesmírně hrdý. Scénáře cvičení jsou navrženy tak, aby otestovaly naše limity a poskytly nám příležitost vyzkoušet, jak bychom společně bojovali. Koordinujeme a sdílíme informace v reálném čase jako ve skutečné operaci,“ konstatoval velitel integrované protivzdušné a protiraketové obrany Aliance (IAMD) Shanti Sethi.

Do čtyřtýdenního cvičení se zapojilo 14 plavidel, 10 letounů a zhruba 3 300 vojáků. Uzavřenou oblast raketové střelnice a především její široké okolí nepřetržitě monitorovaly alianční letouny včasného varování AWACS.

Už během prvních ostrých střeleb počátkem října otestovala spojenecká plavidla zachycení, sledování a zneškodnění protiletadlových „nepřátelských“ střel. Hned čtyři cvičné raketové cíle na ně vypustila zbrojní společnost QinetiQ, která raketovou střelnici s britskou armádou spoluprovozuje a v posledních letech do ní investovala 60 milionů liber (přes 1,7 miliardy korun).

Protiraketová obrana NATO

Protiraketová obrana NATO

Střely Mirach a Firejet byly zneškodněny posádkami kanadské fregaty HMCS Montreal (FFH 336) a amerického torpédoborce USS Mitscher (DDG 57). „Demonstruje to nutnost neustálé přípravy a udržování společného operačního leteckého obrazu, takže všechny zapojené státy mají kapacity působit na stejné úrovni. To činí rozhodovací proces co nejkratší a prostor pro chybu je pak minimální,“ uvedl operační velitel dánského námořnictva Peter Jansberg.

Během cvičení také americká Národní protiraketová agentura otestovala novou antiraketu SM-6 k ničení balistických střel. Úspěšný letový test z amerického plavidla USS McFaul byl součástí dlouhého procesu certifikace pro operační použití.

„Společně jsme silnější,“ prohlásil velitel americké 6. flotily Christopher Grady s tím, že koncept takzvané inteligentní obrany a sdružování zdrojů jednotlivých zemí může Alianci zajistit na moři konkurenční výhodu pro kolektivní obranu evropského území a obyvatel.

inc natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.