natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Pro padlé armáda vypraví speciál. Zraněného čekají další operace

  8. července 2014  15:23
  Pro čtyři padlé vojáky a jednoho těžce zraněného vyšle armáda ve středu do Afghánistánu letecký speciál. Vrátit se má o den později. Zraněný voják je po operaci a ve stabilizovaném stavu v americké nemocnici na základně v Bagrámu. Čekají ho však ještě nejméně dvě operace.  

  Afghánský Bagrám | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  Vážně zraněný voják je v péči českých a amerických lékařů ve vojenské nemocnici na základně Bagrám. "Podstoupil už jednu operaci a ještě další minimálně dvě budou následovat. Jeho stav je stabilizovaný a je mimo bezprostřední ohrožení života. Transport do republiky s ohledem na očekávané operace ještě není možný," uvedl v úterý odpoledne náčelník generálního štábu Petr Pavel na mimořádné tiskové konferenci.

  Armáda pro těla zabitých vojáků vyšle ve středu večer letecký speciál. Vrátit by se měl ve čtvrtek kolem poledne. Už v úterý technici do letounu nainstalovali jednotku intenzivní péče pro zraněného. Se speciálem vyšle armáda do Afghánistánu také pět vojáků, kteří mrtvé a zraněného v jednotce nahradí. Po příletu letounu má následovat smuteční ceremoniál za padlé vojáky a pohřeb.

  K pozůstalým armáda vyslala vyslala psychology a lékaře. "Rodiny jsou informovány jako první a osobně. I když jsme věděli o události pár minut poté, nemohli jsme je sdělit předtím," řekl Pavel.

  Ztratili jsme kamarády

  Podle Pavla šlo o velmi zkušené vojáky, kteří kromě jednoho, jenž byl na své první misi, prošli už několika zahraničními operacemi. "Bohužel, takové věci se ve válkách stávají, a my s tím musíme počítat. V tak malé armádě jako je ta naše, kde se pomalu všichni navzájem znají, se ale taková ztráta dotýká osobně téměř každého vojáka," konstatoval.

  Vojáci podle jeho slov před incidentem plnili úkoly každodenního poslání v misi. Sesedli z vozidel před zdravotním střediskem, aby s místními obyvateli, tak jako mnohokrát už předtím, zavedli řeč. Do dnešního dne nic nenasvědčovalo tomu, že by hrozilo nějaké nebezpečí. Čeští vojáci mají v oblasti mezi místními dobré jméno.

  Útočník zřejmě v přestrojení za afghánského policistu, se vmísil do davu, který se po příjezdu vojáků vytvořil u vozidel a odpálil na sobě trhavinu. "Dívat se na místní přes hlavně kulometu nikdy není ideální způsob, jak dosáhnout důvěry. Proto sesedají z vozidel a hovoří s místními. Tehdy jsou ale také zranitelnější," konstatoval Pavel.

  Připomněl, že armáda během dne přijala záplavu zpráv a telefonátů, ve kterých lidé vyjádřili vojákům podporu. Ohradil se naopak vůči některým příspěvkům pod články na zpravodajských serverech, které o tragické události informovaly. "Naši vojáci si tam nejezdí zastřílet a vylepšit si ekonomickou situaci, ale dělají svoji práci," dodal.

  Generál Aleš Opata, který zodpovídá za zahraniční operace českých vojáků, zdůraznil, že v současné době armáda spolu s koaličními partnery tuto situaci pečlivě analyzuje a hledá cesty, je-li to vůbec možné, jak podobným incidentům předejít.

  "Nebyli to jen příslušníci armády, ale především naši kamarádi," prohlásil Opata. V žádném případě to ale pode něj neznamená, že česká armáda ukončí činnost v daném operačním prostoru. "Tím bychom naplnili jeden z cílů povstalců," dodal.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media