Nezemřeli zbytečně, řekl o českých vojácích prezident Zeman

8. července 2014  16:47
Jde o největší ztrátu české armády v její novodobé historii. Čeští představitelé označili smrt čtyř českých vojáků v Afghánistánu shodně za tragédii. Nezemřeli zbytečně, řekl na adresu padlých prezident Miloš Zeman.  
Prezident Miloš Zeman na národní konferenci 15. let Česka v NATO na Pražském hradě | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Prezident se svým prohlášením k úternímu incidentu v afghánské provincii Parván vystoupil na Pražském hradě. Rodinám, příbuzným a přátelům čtyř mrtvých vojáků vyjádřil nejhlubší soustrast.

"S hlubokým dojetím jsem vyslechl zprávu o tragických obětech českých vojáků na základně Bagrám. S dojetím tím větším, že na této základně jsem poměrně nedávno byl a je možné, že jsem právě s těmito vojáky mluvil," řekl Zeman s tím, že se zúčastní příletu ostatků těchto vojáků zpět do Česka.

"Chtěl bych říci, že nezemřeli zbytečně, protože v Afghánistánu je jedna z nejvýznamnějších teroristických základen, která organizuje útoky vůči celému civilizovanému světu. Kromě již známých útoků v New Yorku bych chtěl připomenout útoky v Londýně, Madridu, ale také v Bombaji," prohlásil prezident.

Podle jeho slov není vyloučeno, že teroristé plánovali nebo plánují také útoky na další země a další města včetně České republiky. "Takže čím intenzivněji se bude bojovat v Afghánistánu, tím nižší je riziko, že budou zasaženi i nevinní civilní čeští občané. V tomto je hluboký smysl jejich boje a v tomto je hluboký smysl jejich obětí," dodal Zeman.

Událost, ke které došlo v úterý ráno nedaleko základny Bagrám, se během dne vyjadřovaly také české politické špičky. Incident shodně označily za tragický a šokující.

"Zpráva o úmrtí čtyř příslušníků Armády ČR, kteří se účastnili mise ISAF v Afghánistánu, mne hluboce zasáhla. Rád bych v této těžké chvíli vyjádřil upřímnou soustrast rodinám, příbuzným a pozůstalým. Zároveň je chci ubezpečit, že vláda udělá maximum pro jejich podporu v této smutné chvíli," uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Čeští vojáci podle něj padli při plnění důležitého úkolu, v boji za principy svobody a demokracie, které Česká republika dlouhodobě prosazuje. "Chci jednoznačně ocenit statečnost padlých vojáků. Jejich smrt je velmi smutnou zprávou pro celou naši zemi," řekl. Jak dodal, Česká republika si vědoma své odpovědnosti a přes těžkou ztrátu, kterou utrpěla, je nadále připravena plnit své spojenecké závazky a přispívat k udržování mezinárodního míru a bezpečnosti.

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) v reakci na událost přerušil krátkou rodinnou dovolenou a okamžitě se vrací zpět do Prahy. Je v telefonickém kontaktu s předsedou vlády i velením české armády. "Smrt čtyř našich vojáků je obrovská tragédie. Všem rodinám vyjadřuji svou hlubokou soustrast," uvedl Stropnický a nařídil stáhnout vlajky v areálu ministerstva obrany na půl žerdi.

"Je mi to moc líto, je to velká tragédie. Chtěl bych ocenit statečnost našich vojáků a vyslovit upřímnou soustrast rodinám a nejbližším. Vláda poskytne nezbytnou pomoc rodinám vojáků," uvedl vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš. Podobně se vyjádřili i další koaliční představitelé, například předsedové obou komor Parlamentu Jan Hamáček a Milan Štěch.

Naproti tomu bývalý premiér a šéf strany LEV 21 Jiří Paroubek označil oběti českých vojáků za zbytečné "ve zbytečné válce za zájmy, do kterých nám nic není". Vyzval přitom vládu ke stažení vojáků z Afghánistánu. Podobně šéf KSČM Vojtěch Filip uvedl, že jeho strana je proti zahraničním misím, "ve kterých velmi často obětují životy čeští vojáci".

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.