natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Pozvánku do NATO dostanou Chorvati a Albánci, shodli se politici

  2. dubna 2008  22:44
  NATO přizve do Aliance Chorvatsko a Albánii. Členství se naopak odkládá pro Makedonii. Po neformální večeři na summitu v Bukurešti to oznámil španělský ministr zahraničí Miguel Angel Moratinos. Večeře zahájila pracovní část třídenního setkání.  

  "Půjde o výměnu názorů, nikoli o přijímání rozhodnutí k tématům rozšiřování NATO, pozvání zemí do programu Akčního plánu členství (MAP) a o nejdůležitější alianční operaci v Afghánistánu a Kosovu," předvídal ještě před zahájením mluvčí NATO James Appathurai.

  "Budu vás informovat, o čem se státníci při pojídání sendvičů bavili," žertoval s tím, že k večeři budou mít jistě něco lepšího.

  Nejistota Makedonie
  Těsně před dvaadvacátou hodinou už bylo jasnější, na čem se politici dohodli. Moratinos oznámil, že pozvánku do NATO zítra dopoledne dostanou Albánie a Chorvatsko. Jednání se naopak zadrhla u Makedonie. Někdejší jugoslávská republika totiž musí nejprve vyřešit spor s Řeckem, s nímž se pře o jméno.

  "To není přímo problém NATO," prohlásil generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer v reakci na řecké veto. Uvedl pouze, že bilaterální snahy Řecka a Makedonie o vyřešení problému stále pokračují.

  Horký brambor: Ukrajina a Gruzie
  V rámci alianční debaty bylo u večeře nejžhavějším problémem posílení vztahů NATO s Ukrajinou a Gruzií, kde proti sobě stojí zejména USA, jež by rády obě země viděly v MAPu, a Německo s Francií, jež jsou proti tomuto kroku.

  Státníci nakonec shodu u večeře nenašli, členství oběma zemím tak NATO v Bukurešti podle všeho nepřiblíží. - více zde

  Do Bukurešti dnes odpoledne přiletěla i delegace z České republiky, kterou vede prezident Václav Klaus, jenž se večeře v prezidentském paláci rovněž účastní. Česko vstup všech tří balkánských zemí do NATO podporuje a je i pro přizvání Gruzie a Ukrajiny do MAP.

  Čtěte také:
  Speciální příloha Summit NATO 2008  pz, iDNES.cz natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media