Poslanci schválili zahraniční mise českých vojáků

Vydáno 16.06.2009
Poslanecká sněmovna schválila vládní plán na vyslání českých vojáků do zahraničních misí pro příští rok. Nejpočetnější kontingenty by měly působit v Kosovu a Afghánistánu.  

Pro vládní návrh hlasovalo 122 poslanců, proti bylo 29 ze 177 přítomných poslanců. Senátoři by se měli návrhem zabývat ještě tento týden.

"Časový předstih, ve kterém se, pevně věřím, podaří stanovit mandát českého působení v zahraničních operacích v příštím roce, poskytne mimo jiné větší prostor pro přípravu a koordinaci samotného vyslání osob i techniky, a tím výrazně redukuje neefektivitu spojenou s modifikací působení na poslední chvíli," řekl poslancům ministr obrany Martin Barták.

Včasným schválením podle něj armáda získává jedinečnou možnost úzce koordinovat úsilí s ostatními členy Severoatlantické aliance, Evropské unie a OSN a "posílí důvěryhodnost České republiky jako transparentního partnera schopného včas a srozumitelně komunikovat své úmysly v rámci mezinárodních společenství".

Po několika vystoupeních komunisté požádali o přerušení schůze do 17 hodin k jednání svého poslaneckého klubu. Všeobecně se přitom očekávalo hladké přijetí vládního návrhu.

Poslanec Antonín Seďa z ČSSD v rozpravě připomněl, že vzhledem k plánovanému snížení počtu aliačních vojáků v Kosovu se pro Českou republiku stane největší zahraniční operací mise v Afghánistánu. "Musíme si být vědomi, že počet násilných útoků v Afghánistánu se po příchodu amerických posil zdvojnásobil. Podle statistiky ISAF počet útoků povstalců v květnu překročil hranici 1400," konstatoval Seďa.

Jak podotkl, sněmovní výbor pro obranu proto už několikrát řešili potřebné vybavení českých vojáků s cílem zvýšit jejich pasivní a aktivní bezpečnost. "A je nutno si přiznat, že řada problémů s vybavením našich jednotek zůstává," uvedl Seďa.

Vláda by podle jěho slov navíc měla předložit jakousi "cestovní mapu" českého působení v Afghánistánu včetně časového harmonogramu, počtu vojáků i základních cílů.

Plán zahraničních misí počítá s tím, že Česká republika bude pokračovat v misi KFOR Kosovu. Tam by podle návrhu mělo působit až 550 vojáků.

Dalších až 535 vojáků pak bude působit v Afghánistánu, především v provincii Lógar, kde pracuje český provinční rekonstrukční tým. V provincii Paktíja bude mít nově základnu trojice českých transportních vrtulníků Mi-171Š, jejichž vyslání plánovala armáda původně už letos.

Na letišti v Kábulu bude nadále působit skupina protichemických expertů, několik specialistů na řízení letového provozu, meteorologů a logistů. Nově chce armáda do země vyslat skupinu instruktorů, kteří se budou podílet na výcviku Afghánské národní armády.

Čeští vojáci se zapojí také do mise Evropské unie v Bosně a Hercegovině, nově čeští důstojníci budou působit na britském velitelství evropské námořní protipirátské operace u břehů Somálska. Další vojáci budou plnit roli pozorovatelů v mezinárodních misích například v Čadu a další na Sinajském poloostrově.

Plán misí musí ještě posvětit Senát. Ministr obrany Martin Barták chce, aby poslanci i senátoři mise projednali ještě v červnu. Chce tak předejít komplikacím z prosince loňského roku, kdy opoziční ČSSD kvůli otázce poplatků ve zdravotnictví odmítla mise schválit.

Hrozilo tak, že se budou muset čeští vojáci z misí co nejrychleji vrátit. Upravený kompromisní návrh parlamentem nakonec prošel až v únoru.

inc natoaktual.cz