Polští chemici do Turecka nepoletí

Vydáno 10.04.2003
Varšava - Polští chemici do Turecka neodletí. Od konce týdne mělo až 60 polských vojáků chránit turecké území proti případnému chemickému útoku ze strany Iráku. Polské ministerstvo obrany ale oznámilo, že s ohledem na postup spojenců v Bagdádu a změnu bezpečnostní situace už není nasazení jednotky potřeba.  
Misi zrušilo polské ministerstvo obrany. Turecko už totiž podle expertů není ze strany Iráku v bezprostředním ohrožení.

Už minulý týden souhlasila s vysláním protichemických specialistů do Turecka vláda. Jednotka o počtu 60 chemiků byla připravena vyrazit už v pátek.

Ministerstvo obrany přitom počítalo s nasazením vojáků až do konce září. "Jako důvěryhodný člen NATO máme morální a politickou povinnost Turecku takovou podporu poskytnout," tlumočil tehdy stanovisko kabinetu vládní mluvčí Michal Tober.

Polsko už přímo do Iráku vyslalo asi 200 vojáků včetně elitních speciálních sil GROM. Právě bojovníci této jednotky se účastnili po boku britských a amerických zvláštních jednotek několika bojových operací hned v samém počátku válečného konfliktu.

V Turecku jsou od minulého týden i další dva protiraketové systémy Patriot, které poskytly v rámci pomoci Severoatlantické aliance Spojené státy. Systémy i obslužné jednotky měly dorazit do tureckého města Diyarbakir. Konkrétní místa, kde měly být rozmístěny, však alianční zdroje neprozradily.

Ačkoliv se Severoatlantická aliance přímo na konfliktu v Iráku nepodílí, situaci nepřetržitě monitoruje. Především kvůli ochraně jednoho ze členských států - Turecka. Situaci nad Tureckem nepřetržitě sledují čtyři průzkumné letouny včasné výstrahy AWACS.

Už v únoru rozmístila nizozemská armáda v zemi tři protiraketové systémy Patriot. Dva mají být na jihovýchodě Turecka, jeden u hranice s Irákem.

Síly NATO v Turecku mají podle generálního tajemníka NATO George Robertsona působit především preventivně a odstrašit Irák či teroristické skupiny před útokem. Obranná opatření přislíbilo NATO Turecku 19. února, po zdlouhavých jednáních Severoatlantické rady a nesouhlasu Francie, Německa a Belgie.
inc natoaktual.cz