natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Podívejte se, jak armáda cvičí novináře a humanitární pracovníky

  2. května 2008  17:49
  Speciální komando vtrhne do tábora ozbrojenců a po krátkém boji vysvobozuje zajatce. V lesích na Vyškovsku tak vyvrcholil kurz přežití pro novináře a humanitární pracovníky.  
  FOTOGALERIE

  "Na vysvobození jsme čekali jako na smilování. Už toho bylo dost, jsem unavená, moc jsme toho nenaspali," popsala své bezprostřední dojmy po skončení kurzu jedna z účastnic Eliška Prchlíková.

  Nekonečné a stále se opakující výslechy věznitelů, psychický nátlak, neustávající štěkot psů přímo u obličeje, lezení po kolenou po kamenech za trest, hodiny ve dřepu v kleci z ostnatého drátu nebo metr pod zemí ve vyhloubené jámě. Takové byly poslední hodiny zajetí, do kterého se účastníci v rámci kurzu dostali.

  "Řvaní věznitelů mi nevadilo, ani štěkající psi u obličeje. Nejhorší bylo to čekání a fyzické úkoly, kterými nás únosci trestali. Nakonec jsem únoscům všechno prozradila," dodala Prchlíková.

  Únos a zajetí patří tradičně k vrcholům speciálního kurzu přežití ve Vyškově. Armádní specialisté zde během několika dní připravují novináře a humanitární pracovníky na všechna možná rizika a situace, do kterých se mohou dostat během své práce ve válečných oblastech.

  Během velmi realistického výcviku si účastníci kurzu prakticky vyzkoušejí všechny dovednosti - jak přežít v neznámé zemi, jak se chovat v případě zajetí, vyjednávat nebo jak reagovat v případě nenadálých událostí.

  "Vlastníma rukama jsem musela zabít krůtu, abychom si měli jako tým co připravit k jídlu," popsala Prchlíková tu část výcviku, při které instruktoři učí účastníky, jak s minimem vybavení přežít uprostřed přírody.

  Ministerstvo obrany pořádá takový kurz přežití každoročně, letos už počtrnácté. Podobným výcvikem mají možnost ve Vyškově projít i čeští diplomaté a na pobyt v misích tam vojáci připravují i civilní personál NATO.

  Vojenský výcvik nabízí novinářům armáda od roku 1994. Cílem tehdy bylo připravit novináře na jejich výjezdy k českým vojákům, kteří v té době působili na Balkáně. Kurzem do té doby prošly přes dvě stovky českých novinářů a humanitárních pracovníků.

  "Každý den vám daleko více hrozilo, že se stanete obětí únosu a vydíraní, než že se dostanete do nějaké bojové situace. Proto mi přišlo velmi vhod, že jsem měl díku kurzu zkušenost se simulací únosů, výslechů, přežití v neznámém prostředí, ale zároveň jsem si uměl udělat představu o tom, co může způsobit například střelba z různých druhů zbraní," řekl o kurzu jeden z dřívějších absolventů kurzu Marek Vozka, který působil jako humanitární pracovník v Čečensku.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media