Piloti vrtulníků se vrátili z Bosny

Vydáno 15.12.2005
Vojáci s přerovské vrtulníkové základny se vrátili z operace Althea v Bosně a Hercegovině. Na dlouhou dobu to bude zřejmě jejich poslední zahraniční mise. Příští rok s jejich vysláním armáda totiž zatím nepočítá.  

Z mírové mise Althea v Bosně a Hercegovině se ve středu vrátilo domů 24 vojáků z přerovské vrtulníkové základny. "Vojáci i vrtulníky jsou doma," řekl mluvčí přerovské základny Milan Kouřil.

Dvě skupiny českých pilotů letos strávily v Bosně a Hercegovině dohromady osm měsíců. Se svými vrtulníky piloti nejčastěji přepravovali lidi a materiál pro velitelství mezinárodních mírových sil v Tuzle. Kromě toho podnikali i průzkumné lety a pátrali po pašerácích lidí nebo dobytka na srbsko-bosenské hranici.

Na dlouhou dobu to byla zřejmě jejich poslední zahraniční mise. Armáda totiž s jejich vysláním do zahraničí na příští rok nepočítá. "Mise skončila, příští rok se s vysláním nepočítá," konstatoval Kouřil.

Základna totiž dostala nové transportní vrtulníky Mi-171Š a bitevníky Mi-35 jako splátku ruského dluhu vůči České republice. Piloty i personál tak příští rok čeká přeškolení na nové stroje.

Do mise by mohla vrtulníková jednotka zase až v roce 2007. Vrtulníková mise v Bosně přitom patří mezi finančně nejnákladnější operace, kterých se česká armáda v zahraničí účastní.

Ministr obrany Karel Kühnl při odletu první jednotky letos v dubnu uvedl, že náklady na působení vojáků se dvěma vrtulníky se pohybují kolem 300 milionů korun.

Mise v Bosně a Hercegovině patří v historii české armády vůbec k nejstarším. Po skončení bosenské války z let 1992 až 1995 se Češi účastnili mezinárodních operací IFOR a SFOR pod hlavičkou NATO.

Síly EUFOR v Bosně a Hercegovině v současné době tvoří zhruba sedm tisíc vojáků z 22 zemí. Velení mírové mise nazvané Althea převzala Unie od Severoatlantické aliance loni v prosinci. Kromě vrtulníkové jednotky působí v Bosně 80 českých vojáků, kteří spolu s Rakušany střeží mezinárodní základnu v Tuzle. - více zde

inc natoaktual.cz