natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Vozidlo Perun pro speciální síly nemohlo uspět, tvrdí výrobce

  15. srpna 2019  16:20,  aktualizováno  16.8 16:20
  Za neúspěchem vozidla Perun pro české speciální síly stojí podle výrobce metodika vojskových zkoušek, u kterých vozidlo neprošlo. Tvrdí to výrobce pancéřovaných vozidel SVOS z Přelouče. Vozidlo pro elitní armádní jednotku je kvůli úpravám například těžší, než původně mělo být.  

  Veletrh obranných technologií IDET v Brně. Vozidlo Perun přeloučského výrobce SVOS | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  „Metodika vojskových zkoušek byla postavená tak, že jsme ji nemohli splnit. Byla daná dva dny předem,“ citovala agentura ČTK ředitele a majitele přeloučské firmy SVOS Jaroslava Černého.

  Vyjadřovat se k závěrům vojskových zkoušek blíž firma zatím nechce, váže ji mlčenlivost. Podrobné stanovisko chce poskytnout až po 19. srpnu.

  Ministerstvo obrany před týdnem oznámilo, že vozidlo Perun 4x4 vyvinuté pro vojáky z 601. skupiny speciálních sil z Prostějova neprošlo vojskovými zkouškami.

  Ministerstvo obrany v reakci prostřednictvím twitteru uvedlo, že vojskové zkoušky mají svá pravidla a prochází jimi veškerá nově zaváděná armádní technika, ale že „vozidla Perun v průběhu vojskových zkoušek nevyhověla, protože je výrobce bohužel nedokázal dodat s parametry, ke kterým se písemně zavázal“.

  Čtyři vozidla Perun za 94,5 milionu korun měli vojáci dostat už loni na podzim. Zatímco podnikovými i kontrolními zkouškami vozidla loni prošla, vojskové zkoušky pro ověření, zda splňují požadavky armády, se ale tehdy nepodařilo dokončit a proběhly tak až v polovině letošního roku.

  Podle výrobce byly ale vojskové zkoušky prodlouženy a posunuty, protože armáda své požadavky na vozidla poupravila. Vozidlo je tak proti předpokladům těžší, když původně mělo vážit 10,4 tuny.

  Mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek uvedl, že další postup bude vedení řešit s výrobcem.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media