Výrobce speciálního bojového vozidla, přeloučská společnost SVOS trvá na tom, že do loňského října odstranila všechny nedostatky, na které předtím zástupci ministerstva obrany a armády upozorňovali. Na opětovné ověření ve vojskových zkouškách už ale prý nedošlo.
„Vozidlo Perun nebylo bez jakéhokoliv legitimního důvodu od října 2018 do července 2019 přijato k vojskovým zkouškám a ministerstvem zmíněné dílčí nedostatky, většinou nekolidující se smlouvou, byly již v říjnu 2018 prokazatelně odstraněny,“ uvedla společnost v prohlášení.
Výrobce Perunu jde do boje. Zkoušky byly nestandardní, zlobí se |
Od loňského října prý firma několikrát žádala o pokračování zkoušek, při kterých by ministerstvo mohlo ověřit plnění všech požadavků kupní smlouvy. K tomu ale nedošlo.
Prostějovská 601. skupina speciálních sil měla čtyři vozidla Perun za 94,5 milionu dostat už loni na podzim. Zatímco podnikovými i kontrolními zkouškami vozidla loni prošla, vojskové zkoušky pro ověření, zda splňují požadavky armády, se tehdy nepodařilo dokončit a proběhly až v polovině letošního roku.
Ministerstvo obrany v oficiální zprávě uvedlo, že vozidlo nevyhovělo v 85 procentech hodnocených zkoušek včetně hodnocení parametrů, které mají zásadní vliv na spolehlivost vozidla jako celku v bojovém nasazení a na ochranu života posádky. A že odstoupilo od smlouvy.
Firma to odmítá s tím, že průběh zkoušek byl nestandardní s řadou porušení pravidel. Chce situací řešit právní cestou. „Údaj o 85 procentech nevyhovujících zkoušek je použit k poškození dobrého jména vozidla, ačkoliv se netýká smlouvou vyžadovaných a schválených parametrů, které vozidlo bez výjimky plní, ale neprovedených opakovaných zkoušek,“ uvedla společnost.
Vojskové zkoušky vozidla Perun podle ministerstva obrany probíhaly od 23. července do 7. října 2018, ale protože vozidlo vykazovalo řadu odchylek od smluvních podmínek, nechal náčelník Generálního štábu zkoušky prodloužit. „Komise v průběhu 8 měsíců neprovedla jedinou zkoušku, parametry podle kupní smlouvy nebyly ověřeny. Nelze proto v souladu s kupní smlouvou hovořit o nevyhovujícím výsledku,“ uvedla společnost SVOS.
Ministerstvo obrany se k situaci po rozsáhlém úterním vyjádření už dál nechce vyjadřovat. Podle mluvčího Jana Pejška nebude případ vozidel Perun dál komentovat.