Vozidla Perun pro speciální síly neprošla vojskovými zkouškami

9. srpna 2019  18:36
Bojová vozidla Perun od přeloučského výrobce SVOS určená pro speciální síly české armády neprošla podle ministerstva obrany vojskovými zkouškami. Firma ale takovou informaci nemá a tvrdí, že nebyly ještě vypořádány její připomínky k průběhu zkoušek.  
Army test v pražských Stodůlkách. K vidění bylo nové vozidlo Perun pro Speciální síly | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

„Další postup budeme řešit s výrobcem. Vozidlo neprošlo vojskovými zkouškami,“ uvedl mluvčí ministerstva Jan Pejšek.

Čtyři vozidla Perun za 94,5 milionu korun měli dostat vojáci 601. skupiny speciálních sil z Prostějova už loni na podzim. Vojskové zkoušky pro ověření, zda vozidla splňují požadavky armády, se ale tehdy nepodařilo dokončit a proběhly tak až v polovině letošního roku.

Podle výrobce byly ale vojskové zkoušky prodlouženy a posunuty, protože armáda své požadavky na vozidla poupravila. Speciální vozidla tak například mají být proti původním údajům těžší.

Perun 4x4

Otevřené vojenské bojové terénní vozidlo pro přepravu až pěti lidí a materiálu. Zároveň umožňuje přepravu raněného na nosítkách ve vodorovné poloze.

Je vybaveno balistickou ochranou a kulometem ráže 12,7 mm nebo automatickým granátometem do ráže 40 mm, lehkým kulometem ovládaným ze sedačky spolujezdce a systémem pro zadýmení.

Hlavní zbraň je umístěna na otočném kruhu nad středem vozidla na trubkovém rámu. Ten slouží zároveň jako ochrana osádky při převrácení vozidla.

  • Osádka: 5
  • Hmotnost: 10,4 t
  • Užitečná zátež: 2,6 t
  • Délka: 6030 mm
  • Šířka: 2300 mm
  • Výška: 2600 mm
  • Max. rychlost: 110 km/h
  • Dojezd na silnici: 700 km

V reakci na neúspěšné vojskové zkoušky firma v oficiální prohlášení uvedla, že takovou informaci nemá a že nebyly vypořádány její připomínky k průběhu a závěru vojskových zkoušek.

„Pokud by připomínky společnosti SVOS nebyly zapracovány, závěr vojskových zkoušek by neodpovídal ustanovením kupní smlouvy a vnitřních řídicích předpisů ministerstva, a tudíž by byl nelegitimní. Do okamžiku projednání připomínek proto společnost nemůže výsledek komentovat,“ konstatoval mediální zástupce firmy Karel Šimána.

Podrobnější stanovisko podle něj společnost poskytne až po 19. srpnu. Do té doby by měli zástupci výrobce a ministerstva o situaci jednat.

Firma SVOS zvítězila v tendru na dodávku bojových vozidel pro speciální síly v roce 2017. Jako jediná byla schopná splnit náročné požadavky armády, především požadovanou úroveň odolnosti proti minám. Firma tvrdí, že dodnes žádný jiný otevřený průzkumný vůz na světě takových parametrů nedosáhl.

Společnost SVOS z Přelouče patří mezi přední evropské výrobce pancéřovaných vozidel. Ve vojenské oblasti zajišťuje dodávky speciální obrněné techniky jako například lehká průzkumná vozidla Kajman, obrněné verze vozidel Land Rover, pancéřované vozy Toyota Land Cruiser či pancéřové kabiny pro světové výrobce vojenských vozidel.

Kromě toho se soustředí na výrobu víceúčelových vozidel a limuzín určených pro ochranu osob, terénních chráněných vozidel, vozidel pro přepravu cenin a chráněných materiálů a vozidel pro speciální použití u policie. Součástí portfolia je také výroba pancéřování a neprůstřelných skel.

inc natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.