natoaktual.cz

Pentagon uvedl do pohotovosti 8 500 vojáků pro nasazení v Evropě

25. ledna 2022  6:12
Kvůli obavám z ruské invaze na Ukrajinu nařídil americký ministr obrany Lloyd Austin nařídil uvést do zvýšené pohotovosti 8 500 vojáků. V případě aktivaci sil NATO mají být připraveni na rychlé nasazení v Evropě do pěti dnů.  

Mluvčí Pentagonu John Kirby | foto: defense.gov

„Spojené státy budou rozhodně jednat na obranu svých národních zájmů v reakci na akce Ruska, které poškozují nás, naše spojence nebo partnery,“ řekl mluvčí Pentagonu John Kirby na pondělní tiskové konferenci.

Do stavu zvýšené pohotovosti nařídil ministr obrany Lloyd Austin uvést 8 500 amerických vojáků z různých jednotek. Zůstanou zatím na mateřským základnách v USA a v případě potřeby mají aktivace Sil rychlé reakce NATO (NRF) mají do pěti dnů odcestovat do Evropy. Měli by sloužit jako ujištění amerických závazků na obranu evropských členů NATO nikdo z nich nemá být nasazen na Ukrajině, zdůraznil Kirby.

Síly NRF tvoří 40 tisíc vojáků ze států Aliance, která je zatím neaktivovala. Asi polovinu z počtu pak tvoří jednotky velmi rychlé reakce (VJTF). Takzvané hrotové síly tvoří kromě pozemních jednotek a výsadkářů také letecké a námořní komponenty.

„Ministr Austin uvedl řadu jednotek ve Spojených státech do zvýšené připravenosti k nasazení, což zvyšuje naši připravenost poskytnout síly, pokud by NATO mělo aktivovat NRF nebo pokud se situace vyvine jinak,“ konstatoval Kirby. Upozornil, že jde zatím jen o zvýšenou pohotovost a rozhodnutí o nasazení zatím nepadlo.

Podle Kirbyho jde o opatření v souvislosti s „obklíčením Ukrajiny“, u jejíž hranic Rusko koncentrovalo na 100 tisíc vojáků s bojovou technikou. „Je zcela jasné, že Rusové nemají v tuto chvíli v úmyslu situaci deeskalovat,“ řekl.

Američané a Britové stahují zaměstnance ambasád

Kvůli možné hrozící ruské vojenské akci vůči Ukrajině začala Spojené státy stahovat personál ze své ambasády v Kyjevě. Jde většinu rodiny diplomatů a některé zaměstnance. K podobnému kroku sáhla také Británie.

Americké ministerstvo zahraničí nicméně zdůraznilo, že velvyslanectví v Kyjevě zůstává nadále otevřené a že oznámení neznamená evakuaci. Krok byl zvažován již nějakou dobu a není známkou zeslabení americké podpory Ukrajiny, konstatovalo ministerstvo.

Britské úřady uvedly, že neví o žádné konkrétní hrozbě, na zastupitelském úřadu ale zůstane jen zhruba polovina pracovníků.

Velvyslanectví USA v Bělorusku rovněž vyzvalo americké občany ke zvýšené ostražitosti a opatrnosti kvůli politickému a vojenskému napětí v regionu. „Stále se objevují poplašné zprávy o další neobvyklé ruské vojenské aktivitě poblíž ukrajinských hranic, včetně hranic s Běloruskem,“ upozornila ambasáda ve sdělení zveřejněném na svém webu.

„Občanům USA se doporučuje, aby se vyhýbali demonstracím a pravidelně kontrolovali možné plány pro odjezd v případě mimořádné situace,“ dodalo velvyslanectví.

Ukrajina označila rozhodnutí USA odvolat rodiny diplomatů z Kyjeva kvůli hrozící ruské invazi za předčasné a za projev přílišné opatrnosti.

Podle českého velvyslance při NATO Jakuba Landovského ale Spojené státy i Británie spojence pravidelně a detailně informují o zpravodajských informacích, které k jejich rozhodnutí vedou. „Jedná se personál, který není absolutně klíčový… Je to skutečně opatření bezpečnostní a technické, týkající se provozních záležitostí ambasád,“ konstatoval v Událostech a komentářích České televize.

inc natoaktual.cz
zpět na článek