natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Takzvaný Islámský stát byl sice poražen, ale ideologie ne, varoval Pavel

  17. ledna 2018  17:31
  Porážka takzvaného Islámského státu v Iráku podle předsedy Vojenského výboru NATO Petra Pavla, že by se země rázem stala bezpečnou. Aliance proto nyní zvažuje možnosti, jak navýšit pomoc Bagdádu.  

  Radikálové Islámského státu | foto: You Tube

  „Fyzicky byl ISIL poražen, ale to neznamená, že byla poražena jeho ideologie... Musíme pokračovat,“ uvedl po jednání náčelníků štábů zemí NATO v Bruselu generál Pavel.

  Nebezpečná hrozba podle něj potrvá, dokud myšlení islamistů bude přitahovat pozornost. „A je daleko do chvíle, než budeme moci říci, že jsme této hrozby zbavili,“ konstatoval s tím, že ideologie islamistů má kořeny ve společenských, ekonomických, náboženských a dalších aspektech, které přesahují možnosti jedné organizace, jakou Aliance je.

  Řešení proto vidí v co nejužší spolupráci široké mezinárodní koalice včetně institucí. Irák totiž bude potřebovat další pomoc. Spojenci proto podle Pavla nyní zvažují možnosti, jak Bagdádu pomoc v podobě dalšího výcviku a rozvoje schopností iráckých bezpečnostních sil navýšit. Konkrétními návrhy by se měli zabývat ministři obrany NATO v únoru.

  Podle vrchního velitele aliančních sil Curtise Scaparrottiho je mise NATO v Iráku velmi úzce zaměřená na budování iráckých kapacit v oblastech, o které mají Iráčané sami zájem a žádají o pomoc. Jde především o výcvik iráckých velitelů, reformy bezpečnostního sektoru, výcvik a dodávky vybavení pro odhalování a zneškodňování improvizovaných výbušných zařízení nebo odminování.

  natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media